Borsa Haberleri

GM ve Stellantis’ten Çin Bağımlılığını Azaltmak İçin Yeni Yatırım

November 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
GM ve Stellantis’ten Çin Bağımlılığını Azaltmak İçin Yeni Yatırım

General Motors (GM) ve Stellantis (STLA), nadir toprak elementleri içermeyen elektrikli araç mıknatısları geliştirme planının bir parçası olarak Niron Magnetics adlı startup’a yatırım yapacak. Şirketler, bu hamleyle otomotiv sektörünün Çin’e olan bağımlılığını azaltmayı hedefliyor.

Otomobil üreticileri Niron’un en son 33 milyon dolarlık finansman turuna katıldılar ve başarılı olması halinde elektrikli araçlara geçiş için malzemelerin nasıl kullanılacağını yeniden şekillendirecek bir adım olan nadir topraklar olmadan inşa edilen kalıcı mıknatısların geliştirilmesine yardımcı olmak için işbirliği yapmayı planlıyorlar.

Niron CEO’su Jonathan Rowntree “Kalıcı mıknatıslar, aracınızın sayısız parçasının isimsiz kahramanları ve temel bileşenleridir. GM için en büyük etkiye sahip oldukları yer, gelecekteki elektrikli araçlarının aktarma organlarıdır. Bugün nadir toprak mıknatıs tedarikinin yaklaşık 90%’ı Çin’e bağlı.” diyor.

Kalıcı mıknatıslar esasen bir elektrikli aracın motorlarıdır ve gücün harekete aktarılmasına yardımcı olurlar.

Elektrikli araç motorları tipik olarak terbiyum, disprosyum, praseodim ve neodim gibi nadir toprak minerallerinden yapılan parçalardan oluşur; ancak bunlar pahalı mineraller ve şu anda neredeyse tamamen denizaşırı ülkelerde işleniyor.

GM ve Stellantis hamlesi, Çin’in ekim ayında ulusal güvenliği korumak amacıyla elektrikli araçlarda da kullanılan bazı grafit ürünleri için ihracat izni talep edeceğini açıklamasının ardından geldi.

Söz konusu yatırımın mali koşulları şirketler tarafından açıklanmadı ancak anlaşmaya aşina olan ve adının açıklanmasını istemeyen bir kişi, GM’nin 7 milyon dolar ve Stellantis’in 5 milyon dolar yatırım yaptığını söyledi.

GM Ventures Başkanı Anirvan Coomer, “Niron’un benzersiz teknolojisinin elektrikli araç motorlarındaki nadir toprak minerallerinin azaltılmasında önemli bir rol oynayabileceğine ve elektrikli araçlar için Kuzey Amerika merkezli tedarik zincirimizi daha da ölçeklendirmemize yardımcı olabileceğine inanıyoruz.” dedi. 

GM ve Stellantis’ten Çin Bağımlılığını Azaltmak İçin Yeni Yatırım

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters