Borsa Haberleri

GM ve Lockheed Projelerini Uzaya Taşıyor

Haziran 10, 2022 • 2 dakika okuma süresi
GM ve Lockheed Projelerini Uzaya Taşıyor

General Motors (GM) ve Lockheed Martin (LMT) perşembe günü yaptıkları açıklamada, elektrikli araç batarya teknolojisiyle desteklenen ticari uzay görevleri ve hizmetleri için Lunar Rover üretmeyi planladıklarını söyledi.

Şirketler, 2025’te ayda batarya kullanan ilk uzay araçlarına sahip olma hedefiyle bataryaları bu yılın sonlarında uzayda test etmeyi planladıklarını da açıkladı. GM ve Lockheed ayrıca Amazon (AMZN), SpaceX ve Blue Origin gibi özel şirketlerle anlaşmalar yapmayı da umuyor.

Duyuru, otomobil pazarının dışındaki bataryalar da dahil olmak üzere GM’in Ultium teknolojilerinin en sonki genişlemesine işaret ediyor. Otomobil üreticisi ayrıca trenler, tekneler ve diğer endüstriler için elektrik motorlarındaki teknolojileri test etmek amacıyla ortaklıklar kurmaya başladığını da duyurdu.

GM ve Lockheed Ultium araç platformunu ve bataryalarını kullanan bir Lunar Rover geliştirmek için bir ortaklık kurduklarını da geçtiğimiz yıl duyurmuşlardı. Şirketler, Lunar Rover’ın uzay görevleri ile veri ve toprak toplama gibi hizmetler için başka tür araçlar geliştirmek amacıyla kullanıldığını söylüyor.

Lunar Rover ticari kullanım için GM’nin test laboratuvarında ayın yüzeyini ve atmosferini taklit eden milyonlarca dolarlık bir simülatörde geliştiriliyor. Zaten GM, bu simülatörü geliştirme konusunda oldukça önemli deneyime de sahip. 

Yeni araç, teknolojik olarak daha gelişmiş, güçlü ve ayda en az 10 yıl dayanacak şekilde tasarlanıyor. En yüksek hızının ise Apollo dönemi araçlarının 7 mph’sine kıyasla 12 mph olması planlanıyor. Ayrıca astronotlar tarafından kullanılmadığında otonom olarak çalışacak şekilde tasarlanıyor.

Lockheed Martin, Lunar Rover araçları için potansiyel müşterilerle iletişim kurmaya başladı. Hangi şirketlerin bu projeye dahil olduğu ise henüz bilinmiyor. 

GM ayrıca perşembe günü yaptığı açıklamada, yeni Lunar Rover programı için Hummer elektrikli araç geliştirme deneyimlerinden yararlandığını da açıkladı.

Sonuç olarak proje şu anda geliştirme aşamasında. Ancak şirket yöneticileri, kısa süre içinde projeyi “yürütme aşamasına” geçirmeyi planlıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti