Ford

GM ve Ford Güçlü Talepten Yararlanmaya Hazırlanıyor

GM ve Ford Güçlü Talepten Yararlanmaya Hazırlanıyor
Google News Icon Takip Et

General Motors (GM) ve Ford Motor’un (F) üst düzey yöneticileri, dün ABD otomobil pazarı ve kâr planları için iyimser görünümler sunarak, ABD tüketici talebinin güçlü kalmaya devam ettiğini söyledi.

GM CFO’su Paul Jacobson, şirketin teşviklerinin azalmasıyla güçlü geçen şubat ayının ardından mart ayında otomobil satışlarının “gerçekten güçlü göründüğünü” söyledi.

Jacobson, “Sonuç olarak, yıla gerçekten çok iyi bir başlangıç yaptık ve trendimiz konusunda kendimizi iyi hissediyoruz.” dedi. GM, 2%-2,5% oranında bir fiyat indirimi öngörmüştü ancak bu yıl şirket fiyatlarda herhangi bir düşüş yapmadı. Jacobson, “Talep aslında oldukça güçlü seyrediyor.” diye ekledi.

Talepteki bu güçlü görünüme paralel, Ford CFO’su John Lawler ise şirketin yıllık çekirdek kârının 10 milyar ile 12 milyar dolar arasında olacağını teyit etti. Lawler, ABD pazarında “işlerin oldukça iyi göründüğünü” ve fiyatların beklenenden daha iyi seyrettiğini söyledi.

Ancak Lawler, elektrikli araçlara yönelik talebin “sektörün beklediğinden çok daha düşük” kaldığı konusunda uyardı. Ford’un elektrikli araç üretim planlarında kesintiye gittiğini ve “kapasiteyi taleple eşleştireceğini” söyledi.

Lawler, Ford’un sedanlar, SUV’lar ve kamyonlar için temel oluşturabilecek yeni, düşük maliyetli bir elektrikli araç mimarisi üzerinde çalışan bir ekibe sahip olduğunu belirtti.

Çin’in BYD (BYDDY) ve Tesla (TSLA) ile rekabet etmek için tasarlanan düşük maliyetli elektrikli araç programının, Ford’un bu biriminde bu yıl 5 milyar dolar olarak beklenen kayıpları tersine çevirmek için gerekli olduğunu söyledi.

Lawler, Ford’un elektrikli araç işinin sonunda “kendi başına ayakta durması” ve daha uzun vadeli yatırım kazanmak için kâr etmesi gerektiğini söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters