Borsa Haberleri

GM UAW Grevleri Sebebiyle Tahminlerini Düşürdü

October 24, 2023 • 1 dakika okuma süresi
GM UAW Grevleri Sebebiyle Tahminlerini Düşürdü

General Motors (GM), üçüncü çeyrekte analist beklentilerinin üzerinde rakamlar açıkladı. Ancak United Auto Workers sendikasının süregelen ve otomobil üreticisine haftada yaklaşık 200 milyon dolarlık araç üretim kaybına mal olan grevleri sebebiyle tahminlerini düşürdü.

CFO Paul Jacobson’a göre, 15 Eylül’de başlayan işçi grevleri; 200 milyon doları üçüncü çeyrekte olmak üzere, araç üretimindeki kayıplar nedeniyle otomobil üreticisinin vergi öncesi bilançosunda yaklaşık 800 milyon dolara mal oldu.

Grevlerin neden olduğu dalgalanmanın devam etmesi nedeniyle GM, daha önceki 12 milyar ile 14 milyar dolar aralığındaki düzeltilmiş kâr tahminini düşürdüğünü açıkladı. 

Şirket üçüncü çeyrekte gelirlerinin geçen yılın aynı dönemindeki 41,8 milyar dolardan 5,4% artışla 44,13 milyar dolara yükseldiğini açıkladı. Analistler, gelirlerin 43,6 milyar dolar gelmesini bekliyordu. 

Öte yandan GM’in hisse başına kârı da bu dönemde 1,88 dolarlık beklentilerin üzerinde, 2,28 dolar oldu. 

Jacobson, yıl sonu tahminlerinin yanı sıra beklenenden daha zayıf talep sebebiyle kısa vadeli elektrikli araç hedeflerini de düşürdüğünü açıkladı. 

GM UAW Grevleri Sebebiyle Tahminlerini Düşürdü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC