Borsa Haberleri

GM Hisseleri Başladığı Yere Geri Döndü

GM Hisseleri Başladığı Yere Geri Döndü
Google News Icon Takip Et

General Motors (GM)’un hisseleri pazartesi gününü, Ekim 2020’den bu yana ilk kez 33 dolarlık ilk halka arz fiyatının altında kapattı.

Ford Motor (F) ve Chrysler’in ana şirketi Stellantis (STLA)’i 52 haftanın en düşük seviyelerine iten geniş bir pazar satışının ortasında, GM’nin hissesi de 7,8% düşüşle 32,28 dolara geriledi. 

GM hisseleri, resesyon korkularının artması ve yatırımcıların otomobil üreticisinin en kârlı günlerini yaşayıp yaşamadığını sorgulamasıyla bu yıl yaklaşık olarak 45% oranında düştü.

GM ve diğer otomobil üreticileri, yarı iletken çip kıtlığı da dahil olmak üzere tedarik zinciri sorunları ve esnek tüketici talebinin yeni araç envanterlerine ağır basması nedenleriyle pandemi sırasında rekor kar bildirmişti.

Bu durum, şirketlerin yeni araç fiyatlarının fırlamasına neden oldu. Araçlardaki düşük satışlara rağmen şirketler rekor düzeyde kâr elde etmeyi başardı.

CEO Mary Barra, GM’nin temettüsünün eski haline getirilmesiyle ilgili sorulara yanıt olarak, şirketin “açık önceliği”nin elektrikli araç planlarını hızlandırmak olduğunu belirtti.

GM, 2025 yılına kadar elektrikli ve otonom araçlara 35 milyar dolarlık yatırım yapmayı ve 2035 yılına kadar elektrikli araç modellerini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı