Tesla

GM, Elektrikli Araç Satışında Tesla’nın Gerisinde Kaldı

July 25, 2022 • 3 dakika okuma süresi
GM, Elektrikli Araç Satışında Tesla’nın Gerisinde Kaldı

General Motors (GM), Tesla (TSLA) ile arasındaki EV (elektrikli araç) rekabeti yeniden gündeme geldi. GM’nin elektrikli araç üretimindeki çalışmaları 2015 yılında Apple (AAPL) CEO’su Tim Cook ve Google yetkilileriyle Silikon Vadisi’nde yapılan görüşmelerin ardından hız kazanmıştı. Şirketin o dönemki CEO’su Mary Barra, 2017 yılında yapılan bir showroomda geleceğe yönelik tamamen elektrikli araç üretme planlarından bahsetmişti. Söz konusu açıklamaların ardından GM hisseleri 11%’den fazla artışla hisse başına 45 dolar seviyesine yükseldi. Geçen yıl ise General Motors, EV üretimine 2025 yılına kadar 30 milyon dolardan fazla yatırım yapacağını duyurdu. Bu açıklamaların ardından uzunca bir süre geçmesine rağmen şirketin satış rakamlarında Tesla’nın oldukça gerisinde kaldığı gözlemlendi.

GM, ABD EV Pazarının Sadece %6’sına Sahip

General Motors, uzun süredir elektrikli araç üretimine yoğunlaşacağı konusunda çeşitli açıklamalarla gündeme geldi. Ancak son rakamlar, şirketin hedefini yakalayamadığını ve rakibi Tesla’nın kapasitesine ulaşamadığını gösterdi. LMC Automotive’e göre Tesla, hızla büyüyen ABD elektrikli araç pazarının 66%’sını hâlâ elinde bulunduruyor. GM ise yavaş artan üretimi ve diğer koşullara bağlı olarak söz konusu pazarın sadece 6%’sına sahip. Genel anlamda şirketin toplam satışlarının 8%’ini elektrikli araçlar oluşturuyor. Bu sayıya geçen yıl Çin’de yüksek satış rakamlarına ulaştıkları ortak EV girişimleriyle üretilen araçlar da dâhil. 

Mary Barra GM’nin Geleceğine İyimser Bakıyor

1980 yılında şirkette 18 yaşında bir makinist olarak çalışan Mary Barra, elektrikli araçlara biraz geç önem vermeye başladı. Göreve geldiği zamanlarda şirketin can kayıplarına neden olan arızalarını gidermek için çalıştı. Ancak GM’nin teknolojik gelişmelere daha hızlı entegre olmasını amaçlayan Barra, dönüşüme öncülük etmek istediğini her fırsatta belirtti. Söz konusu amaç doğrultusunda 2016 yılının sonlarına doğru GM, 37.500 dolar fiyatla satışa çıkan Chevrolet Bolt ile Tesla’yı yenmeyi başardı. Şirketin elektrikli araç üretiminde devrim olarak tanıttığı “Ultium” yeni platformu, araçların performansını artırma yönünde önemli bir adım olarak görülüyor. Barra, bahsi geçen yeniliğin şirketin gelirlerini 2030’a kadar ikiye katlayacağını öngörüyor. 

GM, Elektrikli Araç Satışında Tesla’nın Gerisinde Kaldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı