Borsa Haberleri

GM Çin’de İstediği Satışları Yakalayamadı

July 7, 2022 • 2 dakika okuma süresi
GM Çin’de İstediği Satışları Yakalayamadı

General Motors (GM), dünyanın en büyük pazarı olan Çin’de ikinci çeyrekte sadece 484.200 araç sattı. Satışlar bir önceki yıla göre 35% düştü ve 2020’nin ilk üç ayında ulaşılan 461.700 adet satıştan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Şirketin açıklanan rakamlarında Buck, Cadillac ve Chevrolet gibi markaların satışları da yer alıyor. Şirket yetkilileri, ülkedeki üretim ve operasyonlarını sürdürmeye odaklandıklarını söylendi. GM hisseleri, çarşamba gün içi işlemlerde 4%’ten fazla düştü. 

GM CFO’su Çin’deki Durumu “Zorlayıcı” Olarak Değerlendirdi

General Motors, Covid-19 kısıtlamalarından bu yana Çin’de yaptığı en düşük satış rakamlarını paylaştı ve nisan ile haziran ayları arasında sadece 484.200 araç sattıklarını açıkladı. Söz konusu sayı, Covid-19 kısıtlamalarından dolayı Çin’deki üretimin durma noktasına geldiği 2020 yılının ilk çeyreğindeki 461.700 araçtan beri en düşük satış oldu. GM CFO’su Paul Jacobson, Çin’de yaşadıkları durumun zorlayıcı olduğunu ancak kısa vadeli sorunların üzerinde çalıştıklarını belirtti. Şirket, artan tedarik zorluklarına ve diğer üretim sıkıntılarına rağmen ülkedeki operasyonlarını sürdürmeye odaklanacak.

Şirketin Hisseleri 2022’de Yaklaşık 47% Düştü

Şirket, tedarik zincirindeki sorunların ikinci çeyrek kazançlarını büyük oranda etkileyeceği konusunda yatırımcılarını uyardı ve bu bilgilendirmeden kısa süre sonra Çin’deki satış rakamları açıklandı. Şirketin dünyanın en büyük pazarı olan Çin’de azalan satışlarını hisselerindeki düşüş takip etti. General Motors’un Çin ikinci çeyrek satışlarındaki azalmayı ABD’deki %15 oranındaki düşüş izledi. Çarşamba günü açıklanan rakamların ardından GM hissesi gün içi işlemlerde %4’ten fazla kayıp yaşadı. Otomobil üreticisinin hisseleri, 2022 yılının başından bu yana yaklaşık %47 oranında geriledi. 

GM Çin’de İstediği Satışları Yakalayamadı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı