B羹ltenler

Gitlab: Halka Arz覺n Ard覺ndan

October 15, 2021 4 dakika okuma s羹resi
 Gitlab: Halka Arz覺n Ard覺ndan

Bildiğin gibi GitLab dün Nasdaq’ta “GTLB” koduyla işlem görmeye başladı! GitLab ve halka arzından önce bilmen gereken tüm detaylara yer verdiğimiz yazımızı eğer gözden kaçırdıysan şöyle bırakalım: 🦊 Midas Bakışı: GitLab Halka Arzına Doğru

  • Bugün, halka arzın ardından tekrar gözlerimizi GitLab’e çevirelim ve şirket Nasdaq’ta ilk gününü nasıl tamamladı hep beraber bakalım 👇🏼
  • DevOps platformu sağlayıcısı GitLab, ilk halka arzında yaklaşık 650 milyon dolar topladı.
  • GitLab hisseleri, halka arzında beklenen aralığının çok üzerinde hisse satmasının ardından perşembe günü ilk işlem gününde %35 arttı.

🏃🏽‍♀️ Bir Adım Gerisi

Şirket geliri ikinci çeyrekte, bir önceki yıla göre %69 artarak 58,1 milyon dolara yükselmişti.

Şirket, çarşamba günü geç saatlerde hisse senedini 77 dolar olarak fiyatlandırmış ve kendine yaklaşık 11 milyar dolar değer biçmişti. 

👀 Peki, Ne Oldu?

GTLB, ilk halka arz gününü 103,89 dolardan kapattı ve piyasa değerini 14,9 milyar dolara çıkardı!

GitLab IPO.jpeg

🧐“GitLab” Gerçekleri: 
GitLab’in başarılı halka arzının ardından sen de “Ne yapar bu şirket?” diye sorduysan, yazımızın devamında şirket hakkında oldukça ilgi çekici bazı gerçekleri bulabilirsin. 

Bakalım, şirketin başarısının altında yatan gerçekler nelermiş!

⚔️ Hiç de alttan alınmayacak rakipleri var!

GitLab; Atlassian’ın proje geliştirme yazılımı Jira’yı bir rakip olarak görse de ana rakibi olarak, 2018’de Microsoft tarafından 7,5 milyar dolara satın alınan ve şirketle benzer isme sahip “GitHub”’ı görüyor. 

Bu, GitLab’in bulut platformu ortakları olarak Amazon’un AWS’sini ve Alphabet’in Google Cloud’unu seçerken, Microsoft’un Azure’sini neden dışarıda bıraktığını oldukça net bir şekilde açıklıyor olsa gerek!

🏡 Henüz dünya evden çalışmak nedir bilmezken, onlar evden çalışıyorlardı 

GitLab; COVID-19 salgını dünyayı, uzaktan çalışma konseptiyle tanıştırmadan önce bile tamamen uzaktan çalışıyordu. Bu özelliğiyle GitLab, dünyanın en büyük ölçekli tamamen uzaktan çalışan şirketi idi. 

Hatta, bir şirketin genel merkezinin adresinin listelenmesi gereken SEC dosyasında, GitLab adresinin yerine “Adres Bulunamadı” yazıyordu!

65’ten fazla ülkede 1.350 çalışanı olan GitLab, tamamen uzaktan çalışan bir organizasyonun “konumdan bağımsız olarak, yetenekli ekip üyelerinin işe alımını ve dolayısıyla küresel bir yetenek havuzuna erişimi sağladığı için güçlü bir rekabet avantajı oluşturduğuna” inanıyor.

👨‍👩‍👧 Onların amacı ‘bir aile olmak’ değil 

GitLab kendini birçok teknoloji şirketinin benimsediği kurumsal kültür klişelerinden oldukça uzakta konumlandırıyor. Bu yönünün altını halka arz başvurusunda da özellikle çiziyor.

GitLab CEO’su Sid Sijbrandi yatırımcılara yazdığı mektupta: “Bazı şirketler ‘Aile’ olmaktan bahsediyor. Bunun doğru bir bakış açısı olduğunu düşünmüyoruz. GitLab’de ‘ilişkiler’ nihai hedef değil. Nihai tek hedef; aldığımız ‘sonuçlar’. Sorumluluklar konusunda net olmaya ve insanlara açıkça ifade edilen standartlar sunmaya özen gösteriyoruz. İnsanlar hedeflenen performansı göstermediğinde, ilk önce onların gelişmesine yardımcı olmaya çalışırız. Daha sonra hâlâ beklentileri karşılayamazlarsa, gitmelerine izin veririz.

📦 Alt düzey paketler kaldırıldı

GitLab kullanıcılarına artık; ücretsiz, ayda 19 dolarlık “Premium” ve ayda 99 dolarlık “Nihai” paketler olmak üzere üç paket sunuyor.

Şirket, başlangıç ve bronz olmak üzere diğer iki alt paketini kaldırdığını ve kullanıcıların ya üç yeni paket arasından seçim yapması gerektiğini ya da GitLab’ı kullanmayı bırakması gerektiğini söyledi. (Evet, oldukça radikal bir açıklama!) 

Üstelik başlangıç ve bronz paketlerini kullanan müşterilerin sayısı hiç de az değil. Bu kullanıcılar temmuzda sona eren altı aylık dönem gelirinin %11’ini oluşturmaktaydı.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

GitLab IPO: 5 things to know about the all-remote software company valued at $11 billion

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı