Borsa Haberleri

Gilead, CymaBay’i 4,3 Milyar Dolara Satın Alacak

February 12, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Gilead, CymaBay’i 4,3 Milyar Dolara Satın Alacak

İlaç sektöründeki konsolidasyon devam ediyor. ABD’li ilaç üreticisi Gilead Sciences (GILD), CymaBay Therapeutics’i (CBAY) 4,3 milyar dolara satın alacağını açıkladı. Bu hamleyle şirket, portföyüne kronik karaciğer hastalığı için bir tedavi ekledi.

Gilead, ilaç geliştiricisi CymaBay’in her bir hissesi için 32,50 dolar ödeyecek ve bu da hissenin cuma günkü kapanışına göre 26,5%’lik bir primi temsil ediyor.

Anlaşma, Gilead’a CymaBay’in bir tür kronik enflamatuar karaciğer hastalığı olan primer biliyer kolanjit tedavisi için seladelpar adlı öncü ilaç adayına erişim sağlayacak.

CymaBay, aralık ayında söz konusu ilaç için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) bir başvuruda bulunmuştu yapmıştı. ABD sağlık düzenleyicisi, ilacın kullanımına karar vermek için 14 Ağustos’a kadar süre verdi.

Gilead, CymaBay’i 4,3 Milyar Dolara Satın Alacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters