Uber

Gig Ekonomisi ve Sektörün Favori Hisseleri

January 31, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Gig Ekonomisi ve Sektörün Favori Hisseleri

Wall Street, pandemi sonrası toparlanma eğiliminin GİG yani kısa süreli iş ekonomisinin şirketleri üzerinde nasıl bir etki yaptığını görmek üzere önümüzdeki haftalarda bilanço raporlarını takip ediyor olacak. Ancak analistler bu sektördeki hisseler hakkında tam olarak hemfikir değil.

Gig ekonomisi, kalıcı işlerin aksine kısa vadeli sözleşmelerin veya serbest çalışmanın yaygınlığı ile karakterize edilen bir iş gücü piyasasıdır.

Analistler, yenilik ve girişim sermayesi fonları azaldığı için 2022’de yaşanan satış dalgasının, GİG ekonomisindeki şirketlerin son yıllarda yüzleştikleri güçlükleri derinleştirdiğini söylüyor.

Ancak Uber (UBER), Lyft (LYFT) ve DoorDash (DASH) gibi bu sektörün büyük aktörlerinden bazıları 2023’ün başlarında eski formlarına kavuşma potansiyeline sahip olduklarını gösteren sinyaller verdi. Lyft 2023’ün başından beri 46,8%’lik bir tırmanış yakalarken, Uber ve DoorDash sırasıyla 22,8% ve 20,1%’lik yükselişlerle onu takip etti.

Uber (UBER)

SVB MoffettNathanson, Jefferies ve Bernstein analistlerinin hemfikir olduğu tek konu Uber (UBER). Her üç kurumun analistleri de hisse için olumlu görüşte.

Bernstein, Uber’in beklentilere paralel bir çeyrek geçireceğini tahmin ediyor ve önümüzdeki iki çeyrekte düzeltilmiş FVAÖK oranını artırma potansiyeline dikkat çekiyor.

SVB’den Morton, rezervasyon rakamları Wall Street tahminlerinin altında kalmış olsa da kârlılığın artacağını tahmin ediyor. Analist, Uber’i pandemi sonrası etkinliklere ve seyahate geri dönüş trendinin potansiyel kazananı olarak görüyor.

Jefferies analisti John Colantuoni, Uber’in “baskın ölçeğinin ve ağa olan etkisinin” müşteri deneyimine ve uygulama rejimine daha çok yatırım yapılmasını destekleyebileceğini, bunun da müşteri bağlılığı olarak geri dönebileceğini ve pazar payını artırmaya destek olabileceğini belirtti.

Şirketin yeni lokasyonlar ve nakliye/gıda teslimatı gibi yeni hizmetlerle pazarda büyümeye ağırlık vermesinin riski düşürmeye yardımcı olduğunu kaydeden analist, bu hamlenin toplam erişilebilir pazar payını ve çapraz satış fırsatlarını artırmaya destek olabileceğini vurguladı.

Gig Ekonomisi ve Sektörün Favori Hisseleri

Lyft (LYFT)

Konu rakip firma Lyft’e gelince her üç kurumun analistleri de temkinli.

Bernstein analisti Nikhil Devnani, bilanço öncesinde şirketi “kafa karıştırıcı” olarak nitelendirdi ve “SEKTÖR SEVİYESİ PERFORMANS” notu ile derecelendirdi.

Analist, şirketin servis ücretlerindeki artışlar ve toparlanmayı destekleyici rüzgarlar göz önünde bulundurulduğunda dördüncü çeyrek tahminleri ılımlı gibi görünüyor olsa da, son dönemdeki üstün performansı ve geniş ölçekli ekonomik görünümdeki belirsizlik sebebiyle tahmin yapmanın güç olduğunu belirtti. Üç analist arasında, hissenin önümüzdeki yıl yükseliş kaydedeceğini tahmin eden tek kişi Devnani.

Devnani dördüncü çeyrek gelirlerinin, en yüksek tahmin rakamına yakın gerçekleşeceğini öngörüyor. Analist ayrıca aktif yolcu rakamının, gelir beklentilerinin ve şirketin yapacağı açıklamaların FVAÖK’ten daha önemli olabileceğini ifade etti.

Hisseyi aynı şekilde “SEKTÖR SEVİYESİ PERFORMANS” notuyla tavsiye eden Morton, Lyft’in iş kolunu büyütmekte ve sürücü sıkıntısını aşmakta yetersiz kaldığını belirtti. Hisseyi “TUT” notuyla derecelendiren Jefferies’den Colantuoni, kurumun verilerine dayanarak müşterilerin üç yolculuktan ikisinde Uber’i tercih ettiğini savundu.

Gig Ekonomisi ve Sektörün Favori Hisseleri

DoorDash (DASH)

DoorDash için en iyimser analist olan Morton, daha büyük toplam erişilebilir pazar, daha yüksek mali şeffaflık ve gelişmiş çalışan dinamikleri sebebiyle teslimat iş kolunu paylaşımlı ulaşım iş koluna tercih ettiğini belirtti. Analist DoorDash’in “sınıfının en iyisi” bir yönetim ekibine sahip olduğunu ve temel iş kolunun “kârlılıkta dönüm noktasına ulaşan” bir pazar payı lideri olduğunu vurguladı.

Şirketin bilançosuyla ilgili karma tahminler yapan analist, hisseyi “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notuyla tavsiye ediyor. Rezervasyonların konsensüs tahminlerinin altında kalacağını öngören Morton, kârlılığın ise Wall Street’teki diğer isimlerin tahminlerinin üzerinde gerçekleşmesini beklediğini ifade etti.

Gig Ekonomisi ve Sektörün Favori Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC