Genesco (GCO), 1 Ağustos 2026’da sona eren üç aylık döneme ait ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı.
Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO Mimi E. Vaughn, ikinci çeyrek kârının geçen yıla kıyasla belirgin şekilde daha iyi ve beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini belirtti. Vaughn, Footwear First stratejisinin işe yaradığını ve şirketin ivme kazandığını vurguladı. Journeys ve Johnston & Murphy markalarının çeyrekte pozitif zincir mağaza satışları elde ettiğini, kârlılıktaki iyileşmenin ise tam fiyatlı satışların brüt kâr marjını artırması ve disiplinli gider yönetimiyle sağlandığını ifade etti. Satışlardaki düşüşün ise mağaza kapanışları, lisans geçişi ve Schuh’ta indirimlerin azaltılması gibi stratejik adımlardan kaynaklandığı belirtildi. Vaughn, kısa vadeli bu zorlukların ardından satış trendlerinin iyileşmesini beklediklerini ve şirket genelinde yürütülen girişimlerin kârlı büyüme için güçlü bir zemin oluşturduğunu söyledi.
GAAP dışı hisse başına kazanç, düzeltilmiş faaliyet zararı ve düzeltilmiş brüt kâr marjı, gümrük vergisi iadeleri ve tek seferlik bazı giderler hariç tutularak hesaplandı. Şirket, bu kalemlerin etkisinin yatırımcılar için anlamlı olduğunu belirtti.
İkinci çeyrekte GAAP efektif vergi oranı, geçen yılın aynı dönemindeki yüzde eksi 15’e kıyasla yüzde eksi 2,5 olarak gerçekleşti. Düzeltilmiş vergi oranı ise geçen yıl yüzde 26,5 iken bu yıl yüzde 5,7 oldu.
Vaughn, üçüncü çeyreğe okula dönüş sezonuyla iyi bir başlangıç yapıldığını ve Journeys’in ağustos ayında son iki yılın güçlü büyümesinin üzerine orta tek haneli bir zincir mağaza satış artışı yakaladığını ekledi.
Finans Direktörü (CFO) Jonathan M. Collins, güçlü performans sayesinde tam yıl düzeltilmiş hisse başına kazanç beklentisinin 2,00-2,40 dolar aralığının üst bandına yükseltildiğini açıkladı. Collins, stratejik girişimlerin ve maliyet yönetiminin etkisiyle anlamlı kâr fırsatlarının ortaya çıkarılmaya devam ettiğini belirtti.
İkinci Çeyrek Değerlendirmesi
2027 mali yılının ikinci çeyreğinde net satışlar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 azalarak 530 milyon dolara geriledi. Bu düşüşte net mağaza kapanışları, lisanslı satışlardaki azalma, Schuh’ta indirimlerin azaltılmasıyla e-ticaret zincir mağaza satışlarında yüzde 6’lık düşüş ve olumsuz döviz kuru etkisi rol oynadı. Buna karşılık zincir mağaza satışlarında yüzde 1’lik artış ve büyütülen mağazalardan gelen daha yüksek satışlar kısmen denge sağladı.
Karşılaştırmalı Zincir Mağaza ve E-Ticaret Satışları:
Journeys Group: yüzde 2 artış (geçen yıl yüzde 9 artış)
Schuh Group: yüzde 9 düşüş (geçen yıl yüzde 4 düşüş)
Johnston & Murphy Group: yüzde 4 artış (geçen yıl yüzde 1 artış)
Toplam Genesco Karşılaştırmalı Satışlar: yüzde 1 düşüş (geçen yıl yüzde 4 artış)
Zincir Mağaza Satışları: yüzde 1 artış (geçen yıl yüzde 5 artış)
Karşılaştırmalı E-Ticaret Satışları: yüzde 6 düşüş
Toplam satışlardaki yüzde 3’lük düşüşte, Schuh’ta yüzde 10’luk azalma ve Genesco Brands’te yüzde 21’lik (7 milyon dolar) düşüş etkili oldu. Johnston & Murphy’de ise satışlar yüzde 5 arttı, Journeys’te ise değişmedi. Sabit kur bazında Schuh satışları da yüzde 10 azaldı.
Brüt kâr marjı, gümrük vergisi iadeleri dahil olmak üzere bu yıl yüzde 51,4’e yükseldi (geçen yıl yüzde 45,8). Düzeltilmiş brüt kâr marjı ise yüzde 47,2 ile geçen yıla göre 140 baz puan arttı. Bu artışta Schuh’ta promosyonların azalması ve tam fiyatlı satışların artması, satış karmasındaki olumlu değişim, lisans çıkışından elde edilen fayda ve fiyatlandırma ile gümrük vergisi azaltıcı önlemler etkili oldu.
Satış ve genel yönetim giderleri, satışların yüzde 49’u seviyesinde gerçekleşti (geçen yıl yüzde 48,4). Düzeltilmiş satış ve genel yönetim giderleri ise yaklaşık 6 milyon dolar azaldı ancak satışlardaki düşüş nedeniyle oran bazında 40 baz puan artarak yüzde 48,8 oldu. Bu artışta, artan kira ve performansa dayalı prim giderleri etkili olurken, satış maaşları ve pazarlama giderlerindeki azalma kısmen denge sağladı. Performansa dayalı prim gideri hariç tutulduğunda, satış ve genel yönetim giderleri oranı sadece 10 baz puan arttı.
GAAP faaliyet kârı, gümrük vergisi iadeleri dahil olmak üzere bu yıl ikinci çeyrekte 3,6 milyon dolar (satışların yüzde 0,7’si) olarak gerçekleşti. Geçen yıl aynı dönemde 14,4 milyon dolar faaliyet zararı (satışların yüzde 2,6’sı) kaydedilmişti. Her iki yılın ikinci çeyreğinde hariç tutulan kalemler dikkate alındığında, bu yıl 8,3 milyon dolar faaliyet zararı oluştu (geçen yıl 14,3 milyon dolar zarar). Düzeltilmiş faaliyet marjı, 2027 mali yılının ikinci çeyreğinde satışların yüzde 1,6’sı oranında zarar olarak gerçekleşti (geçen yıl yüzde 2,6 zarar).
İkinci çeyrekte efektif vergi oranı yüzde eksi 2,5 oldu (geçen yıl yüzde eksi 15). Düzeltilmiş vergi oranı ise yüzde 5,7 olarak gerçekleşti (geçen yıl yüzde 26,5). Bu düşüşte, belirli bölgelerdeki değerleme karşılığı ve One Big Beautiful Bill Act (OBBBA) ile gelen vergi mevzuatı değişikliklerinin etkisi görüldü.
GAAP esas faaliyetlerden elde edilen kâr, gümrük vergisi iadeleri dahil olmak üzere bu yıl ikinci çeyrekte 3,5 milyon dolar oldu (geçen yıl 18,5 milyon dolar zarar). Hariç tutulan kalemler dikkate alındığında, esas faaliyetlerden ikinci çeyrek zararı 2027 mali yılında 8,8 milyon dolar (hisse başına 0,83 dolar), geçen yıl ise 11,7 milyon dolar (hisse başına 1,14 dolar) olarak gerçekleşti.
Gümrük Vergisi İadeleri
Şirket, bu yıl ikinci çeyrekte markalı iş birimleri kapsamında Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası uyarınca 22,5 milyon dolar gümrük vergisi iadesi (faiz dahil) aldı. Bu iadeler, düzeltilmiş esas faaliyet zararı hesaplamasına dahil edilmedi. Ayrıca, yılın geri kalanı için öngörülerde ek gümrük vergisi iadesi yer almıyor.
Maliyet Tasarrufu Programı
Şirket, BT dönüşümü ve otomasyon, operasyonel verimlilik ile harcama optimizasyonunu hedefleyen yeni bir maliyet azaltım programı başlattı. Bu programın, şimdi ile 2029 mali yılı arasında 40-50 milyon dolar tasarruf sağlaması, bunun 20 milyon dolara kadarının ise bu yıl gerçekleşmesi bekleniyor. Program, maliyet tabanını yapısal olarak azaltmayı, büyüme girişimlerine yatırımı sürdürmeyi, faaliyet marjını genişletmeyi ve yapay zekâ yeteneklerinden daha fazla faydalanmayı amaçlıyor.
Nakit, Borç ve Stoklar
1 Ağustos 2026 itibarıyla nakit varlıklar 57,1 milyon dolar oldu (2 Ağustos 2025’te 41 milyon dolar). 2027 mali yılı ikinci çeyrek sonunda toplam borç 15,8 milyon dolar olarak kaydedildi (geçen yıl aynı dönemde 71 milyon dolar). Stoklar ise yıllık bazda yüzde 8 artış gösterdi; bu artışta özellikle Journeys’teki stok büyümesi etkili oldu.
Yatırımlar ve Mağaza Aktivitesi
Bu yıl ikinci çeyrekte sermaye harcamaları 17 milyon dolar olarak gerçekleşti; harcamaların büyük kısmı mağaza yenilemelerine ayrıldı. Amortisman ve itfa gideri 13 milyon dolar oldu. Şirket, çeyrek boyunca 3 mağaza açıp 25 mağaza kapattı. Dönem sonunda toplam mağaza sayısı 1.186’ya geriledi (geçen yıl aynı dönemde 1.253 mağaza), yani yüzde 5’lik bir azalma yaşandı. Toplam mağaza alanı da yıllık bazda yüzde 5 azaldı.
Hisse Geri Alımları
Şirket, 2027 mali yılının ikinci çeyreğinde hisse geri alımı yapmadı. Ancak üçüncü çeyrekte, 31 Ağustos 2026 itibarıyla 317.503 adet hisse geri alındı ve haziran 2023’te duyurulan genişletilmiş geri alım yetkisinde 18,8 milyon dolar bakiye kaldı. Şirket, hisse geri alımlarını dengeli sermaye dağıtım stratejisinin önemli bir parçası olarak görmeye devam ediyor.
2027 Mali Yılı Beklentileri
İkinci çeyrekte beklenenden iyi gelen sonuçlar, güçlü brüt marj ve gider yönetimiyle desteklenirken, yılın ikinci yarısında Schuh için daha düşük satış varsayımlarıyla kısmen dengelendi. Şirket, 2027 mali yılı için düzeltilmiş seyreltilmiş hisse başına kazanç beklentisini yükseltti.
Düzeltilmiş seyreltilmiş hisse başına kazancın, önceki tahmin aralığının (2,00-2,40 dolar) üst bandında gerçekleşmesi bekleniyor.
Karşılaştırmalı satışların, önceki yüzde 1-2 artış beklentisine karşılık yatay seyretmesi öngörülüyor; bu da Schuh’ta artan baskıyı yansıtıyor ve toplam satışların önceki “düz veya yüzde 1 düşüş” beklentisine kıyasla yaklaşık yüzde 2 azalacağı anlamına geliyor.
Faaliyet kârının, güçlü brüt marj etkisiyle, önceki 34-40 milyon dolar aralığının üst bandında gerçekleşmesi bekleniyor.
Beklentiler, 31 Ağustos’a kadar yapılan hisse geri alımlarını içeriyor ve yılın geri kalanı için ek geri alım öngörmüyor. 2027 mali yılı için vergi oranı yüzde 30 olarak öngörülüyor; ancak değerleme karşılığı nedeniyle üçüncü çeyrekte vergi oranı yaklaşık yüzde 7-8 aralığında olacak.
Şirket Hakkında
Genesco (GCO), Footwear First yaklaşımıyla öne çıkan, perakende ve yaşam tarzı markalarına sahip bir şirkettir. 1.180’den fazla mağazası ve markalı e-ticaret siteleriyle müşterilerine ayakkabı sunmaktadır. Journeys, Little Burgundy ve Schuh markaları ABD, Kanada ve Birleşik Krallık’ta gençlere ve çocuklara yönelik modaya uygun ayakkabılar sunarken, Johnston & Murphy ise ABD ve Kanada’da başarılı ve varlıklı kadın ve erkeklere premium ayakkabı, giyim ve aksesuarlar sunar. Genesco Brands Group ise Wrangler, Dockers ve Starter gibi lisanslı markalarla önde gelen perakendecilere yaşam tarzı ayakkabıları satar. 1924’te kurulan şirketin merkezi Nashville, Tennessee’dedir. Daha fazla bilgi için www.genesco.com adresi ziyaret edilebilir.
GENESCO INC.
Özet Konsolide Gelir Tablosu
(İkinci çeyrek, bin dolar ve hisse başına verilerle, denetimsiz)
Net satışlar: 529.858 dolar (geçen yıl 545.965 dolar)
Satışların maliyeti: 257.741 dolar (geçen yıl 296.016 dolar)
Brüt kâr: 272.117 dolar, satışların yüzde 51,4’ü (geçen yıl 249.949 dolar, yüzde 45,8)
Satış ve genel yönetim giderleri: 259.557 dolar, satışların yüzde 49’u (geçen yıl 264.265 dolar, yüzde 48,4)
Varlık değer düşüklüğü ve diğer kalemler: 8.943 dolar (geçen yıl 124 dolar)
Faaliyet kârı (zararı): 3.617 dolar, satışların yüzde 0,7’si (geçen yıl eksi 14.440 dolar, yüzde eksi 2,6)
Sürekli faaliyetlerden vergi öncesi kâr (zarar): 3.398 dolar (geçen yıl eksi 16.047 dolar)
Vergi gideri (geliri): eksi 84 dolar (geçen yıl 2.409 dolar)
Sürekli faaliyetlerden kâr (zarar): 3.482 dolar (geçen yıl eksi 18.456 dolar)
Durdurulan faaliyetlerden zarar: 3 dolar (geçen yıl 15 dolar)
Net kâr (zarar): 3.479 dolar (geçen yıl eksi 18.471 dolar)
Hisse başına temel kâr: 0,33 dolar (geçen yıl eksi 1,79 dolar)
Hisse başına seyreltilmiş kâr: 0,32 dolar (geçen yıl eksi 1,79 dolar)
Ağırlıklı ortalama hisse adedi: Temel 10.537, Seyreltilmiş 10.917
GENESCO INC.
Özet Konsolide Gelir Tablosu
(Altı aylık, bin dolar ve hisse başına verilerle, denetimsiz)
Net satışlar: 1.016.883 dolar (geçen yıl 1.019.938 dolar)
Satışların maliyeti: 515.847 dolar (geçen yıl 548.808 dolar)
Brüt kâr: 501.036 dolar, satışların yüzde 49,3’ü (geçen yıl 471.130 dolar, yüzde 46,2)
Satış ve genel yönetim giderleri: 513.960 dolar, satışların yüzde 50,5’i (geçen yıl 513.300 dolar, yüzde 50,3)
Varlık değer düşüklüğü ve diğer kalemler: eksi 1.164 dolar (geçen yıl 415 dolar)
Faaliyet zararı: eksi 11.760 dolar (geçen yıl eksi 42.585 dolar)
Sürekli faaliyetlerden vergi öncesi zarar: eksi 12.481 dolar (geçen yıl eksi 45.711 dolar)
Vergi geliri: eksi 1.157 dolar (geçen yıl eksi 6.043 dolar)
Sürekli faaliyetlerden zarar: eksi 11.324 dolar (geçen yıl eksi 39.668 dolar)
Durdurulan faaliyetlerden zarar: 11 dolar (geçen yıl 30 dolar)
Net zarar: eksi 11.335 dolar (geçen yıl eksi 39.698 dolar)
Hisse başına temel zarar: eksi 1,08 dolar (geçen yıl eksi 3,82 dolar)
Hisse başına seyreltilmiş zarar: eksi 1,08 dolar (geçen yıl eksi 3,82 dolar)
Ağırlıklı ortalama hisse adedi: Temel ve seyreltilmiş 10.483
GENESCO INC.
Özet Konsolide Bilanço
(Bin dolar, denetimsiz)
1 Ağustos 2026 2 Ağustos 2025
Varlıklar
Nakit: 57.133 dolar 40.989 dolar
Alacaklar: 39.716 dolar 54.322 dolar
Stoklar: 539.670 dolar 501.008 dolar
Diğer dönen varlıklar: 39.773 dolar 49.572 dolar
Toplam dönen varlıklar: 676.292 dolar 645.891 dolar
Maddi duran varlıklar: 242.315 dolar 238.626 dolar
Kullanım hakkı varlıkları: 523.777 dolar 475.221 dolar
Şerefiye ve diğer maddi olmayan varlıklar: 36.322 dolar 36.744 dolar
Diğer uzun vadeli varlıklar: 25.527 dolar 25.443 dolar
Toplam varlıklar: 1.504.233 dolar 1.421.925 dolar
Yükümlülükler ve Özsermaye
Ticari borçlar: 216.726 dolar 193.016 dolar
Uzun vadeli borcun kısa vadeli kısmı: – 13.275 dolar
Kısa vadeli kira yükümlülükleri: 108.694 dolar 123.106 dolar
Diğer kısa vadeli yükümlülükler: 101.335 dolar 84.958 dolar
Toplam kısa vadeli yükümlülükler: 426.755 dolar 414.355 dolar
Uzun vadeli borç: 15.798 dolar 57.677 dolar
Uzun vadeli kira yükümlülükleri: 459.420 dolar 395.186 dolar
Diğer uzun vadeli yükümlülükler: 45.285 dolar 48.335 dolar
Özsermaye: 556.975 dolar 506.372 dolar
Toplam yükümlülükler ve özsermaye: 1.504.233 dolar 1.421.925 dolar
GENESCO INC.
Mağaza Sayısı Aktivitesi
02/01/25 Bakiyesi Açılış Kapanış 01/31/26 Bakiyesi Açılış Kapanış 08/01/26 Bakiyesi
Journeys Group 1.006 8 49 965 1 42 924
Schuh Group 124 1 7 118 2 11 109
Johnston & Murphy Group 148 14 9 153 2 2 153
Toplam Perakende Mağaza 1.278 23 65 1.236 5 55 1.186
GENESCO INC.
Mağaza Sayısı Aktivitesi
05/02/26 Bakiyesi Açılış Kapanış 08/01/26 Bakiyesi
Journeys Group 940 1 17 924
Schuh Group 114 1 6 109
Johnston & Murphy Group 154 1 2 153
Toplam Perakende Mağaza 1.208 3 25 1.186
GENESCO INC.
Karşılaştırmalı Satışlar
İkinci Çeyrek Altı Ay
1 Ağustos 2026 2 Ağustos 2025 1 Ağustos 2026 1 Ağustos 2025
Journeys Group yüzde 2 yüzde 9 yüzde 3 yüzde 9
Schuh Group yüzde 9 düşüş yüzde 4 düşüş yüzde 9 düşüş yüzde 2 düşüş
Johnston & Murphy Group yüzde 4 yüzde 1 yüzde 5 yüzde 0
Toplam Karşılaştırmalı Satışlar yüzde 1 düşüş yüzde 4 yüzde 0 yüzde 5
Zincir Mağaza Satışları yüzde 1 yüzde 5 yüzde 2 yüzde 5
Karşılaştırmalı E-Ticaret Satışları yüzde 6 düşüş yüzde 1 yüzde 3 düşüş yüzde 4
Genesco Inc.
Sürekli Faaliyetlerden Raporlanan Kâr (Zarar) Üzerindeki Düzeltmeler
1 Ağustos 2026 ve 2 Ağustos 2025’te sona eren üç aylık dönemler
Şirket, daha önce açıklanan beklentilere yansımayan kalemler için düzeltilmiş sürekli faaliyetlerden kâr (zarar) ve hisse başına kâr (zarar) ile faaliyet kârı (zararı) açıklamanın yatırımcılar için anlamlı olduğunu belirtti.
Ek B
Genesco Inc.
Sürekli Faaliyetlerden Beklenen Kâr Üzerindeki Düzeltmeler
30 Ocak 2027’de sona erecek mali yıl için
Milyon dolar (hisse başına tutarlar hariç) Üst Tahmin Alt Tahmin
2027 Mali Yılı 2027 Mali Yılı
Vergi Sonrası Hisse Başına Vergi Sonrası Hisse Başına
Beklenen sürekli faaliyetlerden kâr 36,6 3,39 32,0 2,96
Varlık değer düşüklüğü ve diğer düzeltmeler:
Varlık değer düşüklüğü ve diğer kalemler 14,5 1,34 14,8 1,37
Gümrük vergisi iadelerine ilişkin kazanç (faiz dahil) eksi 15,8 eksi 1,46 eksi 15,8 eksi 1,46
Ödeme kartı komisyonu davasına ilişkin kazanç eksi 9,4 eksi 0,87 eksi 9,4 eksi 0,87
Toplam varlık değer düşüklüğü ve diğer düzeltmeler (1) eksi 10,7 eksi 0,99 eksi 10,4 eksi 0,96
Düzeltilmiş sürekli faaliyetlerden beklenen kâr (2) 25,9 2,40 21,6 2,00
(1) Tüm düzeltmeler, uygulanabilir olduğunda vergi sonrası tutarlardır. 2027 mali yılı için öngörülen vergi oranı yaklaşık yüzde 30’dur. Değerleme karşılığı nedeniyle, ilk çeyrekte düzeltilmiş vergi oranı yüzde 6,9, ikinci çeyrekte yüzde 5,7 olarak gerçekleşmiştir. Üçüncü çeyrekte düzeltilmiş vergi oranı yaklaşık yüzde 7-8 aralığında olacak, dördüncü çeyrekte ise yıl toplamı yaklaşık yüzde 30’a tamamlanacaktır.
(2) Hisse başına kazanç, 2027 mali yılı için 10,8 milyon hisseyi (ortak hisse eşdeğerleri dahil) yansıtmaktadır.
Bu mutabakat, gelecekteki sonuçlara ilişkin tahmin ve mevcut beklentileri yansıtmaktadır. Gerçek sonuçlar, bu bültende ileriye dönük beyanlarda yer alan nedenler de dahil olmak üzere, bu beklenti ve tahminlerden önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Şirket, bu beklenti ve tahminleri güncelleme yükümlülüğünü reddeder.
Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: marketscreener.com