Borsa Haberleri

General Motors ve Ford’un Sendikalarla Başı Dertte

August 11, 2023 • 1 dakika okuma süresi
General Motors ve Ford’un Sendikalarla Başı Dertte

General Motors (GM) ve Ford Motor (F) sendika liderlerinin taleplerinin, otomobil üreticilerinin işgücü maliyetlerini artırabileceği endişesiyle karşı karşıya.

The United Auto Workers, ABD’nin en büyük otomobil şirketlerinin her birine ek 80 milyar dolardan fazla maliyet çıkarabilecek ücret artışları ve diğer değişiklikler talep ediyor. 

Bu talepler, Teamsters sendikasının United Parcel Service (UPS) ile on milyarlarca dolar yeni maliyet ekleyen ve şirketin yıl sonu için mali görünümünü düşürmesine neden olan geçici bir anlaşmaya varmasından sadece haftalar sonra geldi.

GM hisseleri dün 5,8%’lik bir düşüşle yaklaşık sekiz ayın en büyük günlük kaybını yaşadıktan sonra bugün açılış öncesinde yatay seyrediyor. Ford 4,5% ve Stellantis (STLA) da 1,8% değer kaybetti. 

Morningstar analisti David Whiston, “GM ve Ford bir süre daha ceza köşesinde kalabilir. Wall Street belirsizlikten nefret eder. Bu, hem tarz hem de talepler açısından normal bir müzakere değil.” yorumunu yapıyor. 

General Motors ve Ford’un Sendikalarla Başı Dertte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg