Borsa Haberleri

General Motors, Cruise İş Gücünü Azaltacak

Aralık 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
General Motors, Cruise İş Gücünü Azaltacak

General Motors (GM), otonom sürüşlü araç segmenti Cruise’un iş gücünü 24% kesmeye hazırlanıyor. 

Şirketin kayıplar yaşayan taksi hizmeti, çalkantılı birkaç hafta geçirdi. Cruise, ekim ayında meydana gelen bir kazanın ardından Kaliforniya’nın sürücüsüz test iznini askıya almasıyla ABD’deki tüm araçlarının testlerini sonlandırdı. Birimin CEO’su Kyle Vogt ve kurucu ortağı Dan Kan geçtiğimiz ay istifa etti.

Söz konusu işten çıkarmalar, segmentin toplam 3.800 çalışanı arasından ağırlıklı olarak ticari operasyonlar ve ilgili kurumsal bölümlerde çalışan 900 kişiyi etkileyecek. 

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Bu karar, yeni geleceğimizi ve daha bilinçli bir pazara açılma yolumuzu yansıtıyor; yani saha, ticari operasyonlar ve kurumsal personel için daha az acil ihtiyaç anlamına geliyor.” ifadeleri kullanıldı.

2 Ekim’de başka bir aracın çarptığı bir yaya, sürücüsüz Cruise aracının yoluna fırladı ve yaklaşık 6 metre sürüklendi. Kazanın ardından Kaliforniya şirketin test iznini askıya aldı ve bundan kısa bir süre sonra Cruise tüm ABD test operasyonlarını durdurdu.

GM geçen ay, üçüncü çeyrekte 700 milyon dolardan fazla ve 2016’dan bu yana 8 milyar dolardan fazla zarar eden Cruise maliyetlerini azaltacağını söylemişti. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti