Borsa Haberleri

General Motors, 2024’te Vites Artıracak

January 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
General Motors, 2024’te Vites Artıracak

Geçtiğimiz yıl için Wall Street’in beklentilerini aşan rakamlar açıklayan Detroitli otomobil üreticisi General Motors (GM), olası ekonomik sıkıntılara rağmen 2024 için de güçlü öngörülerde bulundu. 

2023’ün son çeyreğinde analistlerin 38,67 milyar dolarlık beklentisinin üzerinde, 42,98 milyar dolarlık gelir açıklayan şirketin düzeltilmiş hisse başına kârı da aynı dönemde 1,16 dolarlık konsensüsü aşarak 1,24 dolar oldu. 

Öte yandan GM’in 2023 gelirleri ise yıllık bazda 10% artışla 171,84 milyar dolara yükseldi. Şirketin hissedarlara atfedilebilir net kârı da 10,13 milyar dolar oldu. Bir önceki yılın aynı döneminde şirketin geliri 156,74 milyar dolar, net kârı ise 9,93 milyar dolar seviyesindeydi. 

Şirketin açıkladığı bu rakamlar, United Auto Workers (UAW) sendikasının geçen yılki iş bırakma eylemlerinden toparlandığına işaret ediyor. Yaklaşık iki ay süren grevlerin yol açtığı kayıpları geride bırakan şirket, 2024’e de oldukça yüksek umutlarla giriyor. 

CEO Paul Jacobson, “2024’te GM’in güçlü bir finansal performans sergilemek için oldukça iyi konumlandığına inanıyorum.” yorumunu yapıyor. 

Otomobil üreticisi, 2024’te hissedarlara atfedilebilir net kârının 9,8 ilyar dolar ile 11,2 milyar dolar aralığında gelmesini beklerken, otomotiv serbest nakit akışının da 8 ile 10 milyar dolar aralığında olacağını tahmin ediyor. 

General Motors, 2024’te Vites Artıracak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: General Motors