ABD Borsası Notları

Geleceğin Teknoloji Hisseleri (Haziran)

Geleceğin Teknoloji Hisseleri (Haziran)
Google News Icon Takip Et

Son haftalarda yaşanan teknoloji rallisinin etkisiyle ABD hisse senedi endeksleri rekor üstüne rekor kırıyor.

Eğer geleceğin dünyasını inşa etmeyi hedefleyen, çığır açıcı ve yıkıcı teknolojileri üreten şirketleri merak ediyorsan senin için hazırladığımız bu liste ilgini çekebilir.

Bu listede ne tarz hisseler yer alıyor?

Genetik mühendisliği, sürücüsüz araçlar, uzay teknolojisi ve robotik… Geçmişte bilim kurgu sayılan birçok teknoloji, günümüzün gerçekliği haline geldi. Bu listede çığır açmayı hedefleyen teknolojilere sahip 10 şirketin hissesi yer alıyor.

Bu liste kimler için?

● Geleceğin dünyasını hayal eden vizyonerler

● Çok uzun süreli hiper büyüme yatırımı yapmak isteyenler

Bu liste nasıl hazırlandı?

“S&P 500 Kensho Moonshots” endeksi, geleceği şekillendireceği düşünülen ürün ve hizmetleri üreten, S&P’nin belirlediği piyasa değeri ve likidite kriterlerine tabi olan ve en yüksek erken aşama bileşik inovasyon puanına sahip olan 50 şirketin yer aldığı bir endekstir.

Bu liste, S&P 500 Kensho Moonshots endeksinin 08.06.2024 tarihli bildirimi doğrultusunda oluşturulmuştur. 

Bu listede neye dikkat etmeliyim?

Geleceğin dünyasını inşa etmenin riskli yanlarından biri, günümüz dünyasının kimi zaman buna hazır olmamasıdır. Dolayısıyla geleceğe yönelik geliştirilen ürün veya hizmetler günümüz dünyasında hemen bir karşılık bulamayabilir. Bu yüzden bu tip şirketler, ürün ve hizmetlerini paraya dönüştürememe riskine sahiptir.

Ek olarak, küçük çaplı büyüme şirketleri “ne olursa olsun büyüme” anlayışına sahip olabilir, bu da kâr etmek yerine büyümeyi önceliklendirmelerine neden olabilir. Dolayısıyla bu tip şirketler iş modelleri itibarıyla uzun süre zarar etmeyi göze alabilirler.

Moonshot nedir?

Yakın vadede herhangi bir kârlılık veya çıktı beklentisi olmadan üstlenilen iddialı, keşifçi ve çığır açan teknolojilere moonshot adı verilir.

Senin için S&P 500 Kensho Moonshots endeksinde ağırlığı en yüksek ilk 10 hisseyi ağırlıklarına göre büyükten küçüğe doğru sıraladık. 👇

🧬 RNA – Avidity Biosciences

💸 HOOD – Robinhood Markets

🧪 FDMT – 4D Molecular Therapeutics

🪙 COIN – Coinbase Global

🌐 SQSP – Squarespace

🌍 JMIA – Jumia Technologies

🎥 RUM – Rumble

🚀 OUST – Ouster

📺 BILI – Bilibili

🧬 NNDM – Nano Dimension

Yatırım dünyası karmaşık olabilir ve her türlü yatırımın kendine özgü riskleri vardır. Bu liste, yatırımcılara yeni fırsatlar sunmayı hedeflerken, her bireyin kendi durumunu değerlendirip, finansal hedefleri doğrultusunda bilinçli kararlar alması gerektiğini unutmamak önemlidir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı