Sektör İncelemeleri

Geleceğe Yatırım: Yapay Zeka Hisseleri

Mart 29, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Geleceğe Yatırım: Yapay Zeka Hisseleri

Goldman Sachs’tan yapılan açıklamada, üretimsel yapay zekanın bulut bilişime geçişe benzer bir inovasyon çağı açacağı belirtildi.

Kurum, yapay zekanın en geniş tanımının önümüzdeki 10 yıl içinde yaklaşık 7 trilyon dolarlık bir küresel ekonomik büyüme getirmesini ve üretim kapasitesinin aynı dönemde 1,5% artmasını bekliyor. Goldman bu çerçevede, üretimsel yapay zekanın toplam erişilebilir pazarının 150 milyar dolar değerinde olduğunu belirtti.

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, Microsoft (MSFT)’un yapay zeka destekli Bing arama motoru ve Google (GOOGL)’ın Bard sohbet robotu gibi büyük dil modellerinin getirdiği yenilikler, yapay zeka dünyasına yeni bir soluk getirdi. Geleneksel yapay zeka, kreatif olmaktan ziyade daha analitik amaçlar doğrultusunda kullanılmıştı. Ancak üretimsel yapay zekanın; metin, video, resim veya bilgisayar kodu gibi yeni içerikler üreterek bu anlayışı bir adım öteye taşıdığını görüyoruz.

Goldman’ın açıklamasında, “Üretimsel yapay zeka araçlarının, kurumsal yazılımlardan sağlık hizmetlerine, finansal hizmetlerden çok çeşitli alanlara kadar tüm sektörlerde geniş kapsamlı yansımaları var.” ifadelerine yer verildi. 

Goldman, teknoloji devleri üretimsel yapay zeka teknolojisini hâlihazırda kendi ürünlerine entegre etmeye başladığından, üretimsel yapay zekanın satışları, üretim kapasitesini ve ürün inovasyonunu güçlendirdiğini düşünüyor. Kurum, yazılım şirketlerinin yapay zeka sayesinde daha pahalı ürünlerin satışını yapma ve çapraz satış gerçekleştirme fırsatı bulacağını da ekledi. Böylece yapay zeka, müşterileri elde tutma oranını artırmaya ve müşteri tabanını genişletmeye yardımcı olacak. 

Yapay Zeka Hisseleri

Goldman, bu araçların teknoloji sektöründe boy gösteren yeni uygulamalara ve ürünlere öncülük etme potansiyeline rağmen, mevcut teknoloji devleri Microsoft (MSFT), Salesforce (CRM) ve Adobe (ADBE)’nin bu alandaki en önemli şirketler olduğunun altını çizdi. Güncel ürün duyurularından ve müşteri verilerinden fayda sağlayacaklarını düşündüğü bu şirketlerin 12 aylık ortalama fiyat hedeflerini yükseltti.

Tasarım yazılımı geliştiricisi Adobe (ADBE), kullanıcıların görselleri hızlı bir şekilde düzenlemek ve oluşturmak için komutlar yazmasına olanak tanıyacak yapay zeka tabanlı Firefly aracını geçen hafta piyasaya sürdü. Şirket bunun yanı sıra, “yeni nesil gelişmiş üretimsel yapay zeka modellerinin” geliştirilmesinde işbirliği yapmak için Nvidia (NVDA) ile bir yapay zeka ortaklığı kurdu. Bu modellerden bazıları, Adobe’nin Creative Cloud ürün portföyü ve Nvidia’nın Picasso bulut hizmeti üzerinden ortaklaşa geliştirilecek. 

  • Goldman, Adobe (ADBE) için 12 aylık ortalama fiyat hedefini 480 dolara çıkardı. 

En büyük bulut sağlayıcılarından biri olan Microsoft (MSFT), ChatGPT’nin piyasaya sürülmesinin ardından yapay zeka çılgınlığından hızlıca yararlandı. 2019’daki ilk yatırımına ek olarak, OpenAI’a çok yılı kapsayan milyarlarca dolarlık yeni bir yatırım yapacağını ocak ayında duyuran yazılım devi, OpenAI’ın GPT-4 dil teknolojisi destekli bir sohbet botunu içeren yeni bir Bing arama motoru sürümünü kullanıma sundu. 

Mart ayı ortalarında Copilot olarak adlandırılan üretimsel yapay zeka teknolojilerini Word, PowerPoint ve Excel’in de içinde bulunduğu Microsoft 365 iş yazılımı paketine entegre eden Microsoft (MSFT), yapay zeka destekli ürünleri teknoloji grubunda nasıl kullanıma sunabileceğini göstermiş oldu. Bu gelişmeler ışığında değerlendirmeler yapan analistler; Dynamics ve Github içeren Copilot varyasyonlarını ve bunun yanı sıra Teams Premium, Azure OpenAI Services paketi ve satıcı deneyimi uygulaması Viva Sales gibi hizmetlerin öneminin altını çizdi. 

  • Analistler “AL” notuyla tavsiye edilen şirket için belirlenen 12 aylık ortalama fiyat hedefini 325 dolara çıkardı.

Goldman’dan yapılan açıklamada, üretimsel yapay zeka teknolojilerini ürünlerine entegre eden Salesforce (CRM)’un “ön büro üretim kapasitesi artışından” faydalanacağı ve bu sayede daha uzun vadeli gelir artışı sağlayarak, satış temsilcilerinin etkinliğini artıracağı ve daha fazla kullanıcıyı kendisine çekeceği belirtildi.

Salesforce (CRM)’un birçok sektör ve müşteride veri yığınlarını depolayabildiğini vurgulayan analistler, sahip olduğu platformlar üzerinden kullanıcılara daha fazla veriye dayalı içgörüler ve eyleme geçirilebilir görevler sağlamak için üretimsel yapay zekayı kullanma konusunda, yazılım şirketine benzersiz bir kabiliyet kazandırdığını da ifade etti.

  • Analistler “AL” notu verilen şirket için 12 aylık ortalamada belirledikleri 325 dolarlık fiyat hedefi belirledi.

Goldman’ın açıklamasında ayrıca; Intuit (INTU), Google (GOOGL), Amazon (AMZN), Nvidia (NVDA) ve Facebook’un ana şirketi Meta (META), geleceği parlak görülen bu alanda başarılı olma açısından “en güçlü” şirketler arasında gösterildi. ABD’deki bankacılık krizinin neden olduğu belirsizliğe ve genel ekonomik görünüme yönelik endişelere rağmen, son zamanlarda kaydedilen yapay zeka gelişmeleri, bu mega piyasa değerli şirketlerin hisselerine değer artışına neden olarak piyasanın ayakta kalmasına katkıda bulundu. 

Yılın başından bugüne kadar 83% değer kazanan Nvidia (NVDA), bu çeyrekte S&P 500’de en iyi performans gösteren hisse oldu. Çip üreticisi bu performansıyla 2001’den bu yana en iyi çeyreğini yaşıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC