Borsa Haberleri

Geely Destekli Araç Teknolojileri Şirketi, Sektör Devlerine Meydan Okuyor

Geely Destekli Araç Teknolojileri Şirketi, Sektör Devlerine Meydan Okuyor
Google News Icon Takip Et

Nvidia’dan (NVDA) Huawei’ye kadar pek çok şirket, elektrikli otomobil endüstrisinin patlamasıyla birlikte araç içi teknoloji pazarını kovalıyor. Ancak sektörün pek bilinmeyen bir ismi, teknoloji devlerine karşı güçlü bir rakip olarak ortaya çıkıyor. 

Çinli otomobil şirketi Geely’nin kurucusu ve başkanı Eric Li, 2017’den bu yana dijital araç kokpitleri ve sürücü asistanı için yazılım ve çip sistemleri sağlayan Ecarx’ı (ECX) inşa ediyor.

Şirket dün, dördüncü çeyrek gelirinin bir önceki yıla göre 22% artarak 263 milyon dolara yükseldiğini açıkladı. Geely’nin Lynk ve Co gibi otomobil markaları bu gelirin 70%’ini oluşturdu.

Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, aynı dönemde Nvidia, CEO Jensen Huang’ın şirketin “bir sonraki milyar dolarlık işi” olarak adlandırdığı segment olan otomotiv gelirinin yıllık 4% düşüşle 281 milyon dolara gerilediğini bildirdi.

Nvidia, Geely’nin premium elektrikli otomobil markası Zeekr’i, “çip üzerinde sistem” olarak bilinen ve sürücü destek yeteneklerini güçlendirmek için yapay zekâ kullanan Drive Orin çipi için bir müşteri olarak sayıyor. Li Auto (LI), BYD’nin (BYDDY) Denza markası ve Xiaomi (XIACY), Nvidia’nın diğer otomotiv müşterileri arasında yer alıyor.

Ecarx’ın kurucu ortağı ve CEO’su Ziyu Shen bu hafta CNBC’ye verdiği bir röportajda yapay zekâ tabanlı otonom sürüş sistemleri söz konusu olduğunda Nvidia’nın bir avantaja sahip olduğunu kabul etti:

Bu alanda onlarla rekabet edemeyiz.” diyen Shen, yine de otomobil pazarının 70% ya da 80%’inin bu kadar gelişmiş teknolojiye ihtiyaç duymadığını ve güvenlik odaklı daha basit sürücü destek teknolojilerini satın alabileceğini belirtti. Shen, “Güvenlik bizim için çok önemli bir giriş noktası olacak.” dedi.

Ecarx, Lynk and Co. tarafından kullanılan kendi “çip üzerinde sistemi” Antora 1000’in sahibi.

Shen, şirketinin mevcut ürünlerinin Qualcomm’un (QCOM) Snapdragon çipleriyle doğrudan rekabet ettiğini ve 20 Mart’ta duyurulacak yeni tekliflerin Nvidia’nın Orin X’iyle aynı seviyede olacağını iddia etti.

Yani, Nvidia’nın yapay zekâ tabanlı teknolojideki mevcut üstünlüğünü kabul etmesine rağmen Shen, otomobillerde daha fazla pazar payı elde etmenin çeşitli yollarını arıyor.

🌎 Jeopolitik Avantaj (mı?)

Ecarx’ın jeopolitik nedenlerle yerli firmalardan alım yapmak zorunda olan yerel Çinli şirketlere satış yapmaktan fayda sağlamayı planladığını söyleyen Shen, şirketin Çin’de BYD hariç neredeyse tüm büyük otomobil üreticileriyle çalıştığını sözlerine ekledi.

Shen, denizaşırı pazarın da şirket için büyüyen bir iş alanı olmasını ve Huawei gibi Çinli rakiplerine karşı avantaj sağlamasını bekliyor.

Son birkaç ay içinde Huawei, işletim sistemini ve diğer otomobil teknolojilerini Çin’deki otomobil üreticilerine satmak için çeşitli anlaşmalar yaptığını açıkladı ancak sektördeki büyük denizaşırı anlaşmaları henüz duyurmadı. Şirket ayrıca ortak geliştirdiği Aito markası aracılığıyla elektrikli otomobil satışı da yapıyor.

Shen, “Huawei’nin küreselleşmesinin çok zor olduğunu düşünüyorum çünkü yaptırım uygulanan bir şirket. Batılı şirketlerin onlarla işbirliği yapmasının çok zor olacağını düşünüyorum.” dedi. 

ABD’nin Çin teknolojisi üzerindeki kısıtlamalarının etkisi sorulduğunda Shen, şirketinin Çin operasyonlarını denizaşırı işlerinden izole ettiğini ve ABD’de yapay zekâ çipiyle ilgili işlerin yanı sıra fikri mülkiyetin korunmasına ilişkin yerel uyum gerekliliklerini takip ettiğini belirtti. 

Shen, Ecarx’ın denizaşırı satışlarını mevcut gelirin yaklaşık 10%’undan gelecek yıl en az 25%’e, önümüzdeki dört veya beş yıl içinde de en az 40%’a çıkarmayı hedefliyor. Bu hedefin arkasındaki motivasyon da oldukç basit:

Dürüst olmak gerekirse, dünyanın en büyük beş otomobil üreticisine hizmet veremezsek, büyük bir şirket olmamız çok zor. Çünkü Çin’in orijinal ekipman üreticilerinin hiçbiri dünyanın ilk beşi arasında yer almıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC