Borsa Yorumları

Geçtiğimiz Haftanın En İyi Performans Gösteren Hisseleri!

Ekim 25, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Geçtiğimiz Haftanın En İyi Performans Gösteren Hisseleri!

Hisse senedi piyasaları, uzun süre ayı piyasasında kalmış olmalarına rağmen olumlu getiri sağladılar.

MSCI World endeksi geçtiğimiz pazartesi ve cuma günü arasında 3,8% yükseliş kaydederken, ABD’de S&P 500 ve Nasdaq sırasıyla haftayı 4,8% ve 5,2% ile kapadı.

Piyasa strateji uzmanları ve yatırım bankaları, piyasadaki toparlanmanın “doğası itibarıyla esas olarak teknik faktörlere” bağlı olduğuna dikkat çekerken, birçok kişi önümüzdeki aylarda ekstra düşüşler bekliyor. 

MSCI World endeksinde, 21 Ekim Cuma günü kapanış itibarıyla geçen hafta 15%’in üzerinde getiri sağlayan 20 hisse bulunuyor.

Geçen haftanın en büyük kazananı Netflix (NFLX) hisseleriydi. Netflix hisseleri, şirketin üçüncü çeyrek sonuçlarının beklenenden daha iyi olduğunu açıklamasıyla çarşamba günü yükseldi. Şirket, çeyrek sonu itibarıyla müşteri sayısını 223 milyon olarak açıkladı; bu rakam geçen yıla kıyasla 2,6% daha yüksek. Ortalama olarak, analistlerin Netflix üzerindeki fiyat hedefi mevcut hisse fiyatından düşük ve bu da hisselerde yaklaşık 3,8%’lik bir düşüş beklendiği anlamına geliyor.

Hisseler için “SAT” notu açıklayan Pivotal Research hisse senedi analisti Jeffrey Wlodarczak, “Önemli ölçüde abone artışına dönüş (özellikle çekirdek piyasalarda), gelişmiş piyasalardaki mevcut yüksek penetrasyon oranları ve artan rekabet dikkate alındığında hayal gibi duruyor.” dedi. 

Lyft (LYFT) hisseleri geçen hafta 15% yükseldi. Bu artış, ABD hükümetinden gelen yüklenici yerine çalışan statüsünde olma yönündeki teklif sonrasında geçtiğimiz hafta araç çağırma şirketleri hisselerinde genel olarak görülen gerileme üzerine yaşandı.

Ortalama olarak, analistler Lyft’in mevcut hisse fiyatından yukarı yönlü 109,5%’lik bir değişimle hisse başına 25 dolara çıkmasını bekliyor. 

Şirket hisseleri bu yıl yaklaşık 70% oranında düşmesine rağmen, analistlere göre bu durum indirimli fiyat bekleyen yatırımcılar açısından harika bir başlangıç noktası olabilir. Gordon Haskett analisti Robert Mollins, araç çağırma şirketi hissesini 24 dolarlık bir fiyat hedefiyle “AL” notuna yükseltti ve ayrıca Lyft’in Uber’e kıyasla daha cazip bir fiyat indirimiyle işlem gördüğünü belirtti.

FactSet analistlerinin ortalama tahminlerine göre, online mobilya şirketi Wayfair (W) hisselerinin de 105% artması bekleniyor.

Ancak, hisse senedi analistleri hisse konusunda bölünmüş durumda. Analistlerden dokuzu “AL” notunu verirken, 10’u “TUT” notunda ısrar ediyor, altısı ise “SAT” diyor.

Listede, Roblox (RBLX), Schlumberger (SLB), Intuitive Surgical (ISRG), Lockheed Martin (LMT), Snowflake (SNOW) gibi isimler de bulunuyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti