Borsa Haberleri

Geçen Haftanın En İyi Performans Gösteren Hisseleri!

October 3, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Geçen Haftanın En İyi Performans Gösteren Hisseleri!

Geçtiğimiz hafta Wall Street, Mart 2020’den bu yana en kötü ayını tamamlarken küresel hisse senetleri mücadelesini sürdürdü. MSCI World endeksi ise tüm mali ortalamalar açısından olumsuz geçen bu ayın ardından geçen hafta yaklaşık 2,4% düştü. 

Böyle dalgalı bir haftanın ardından hazine getirileri de hafifçe geriledi. Cuma günü 10 yıllık hazine getirisi 3,814%’e yükseldi. Ayrıca çarşamba günü 2020’den bu yana en sert gün içi kaybını yaşamadan önce 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Politikaya duyarlı 2 yıllık hazine getirisi ise cuma günü 4,2%’nin üzerindeki seviyelere geriledi. Bu arada hazine getirisi ve tahvil fiyatları zıt yönde hareket eder. Yani hazine getirilerinin bir diğer ifadeyle faizlerin artması aslında tahvil fiyatlarının düştüğünü gösterir. 

Piyasalardaki bu oynaklığa bağlı olarak Kanada menşeli altın madencisi Kinross Gold Corporation (KGC), geçen haftanın en iyi performans gösteren küresel hisselerinden biri oldu. Bununla birlikte MSCI World endeksinde yer alan alzheimer ilacı üreticileri Biogen (BIIB) gibi şirketlerin hisseleri de yükseldi.  

Kinross Gold Corporation Hisseleri Geçen Hafta 15%’ten Fazla Arttı

Geçen hafta hazine getirileri gerilerken Kanada menşeli altın madencisi Kinross Gold Corporation (KGC)’ın hisseleri 15%’ten fazla yükseldi. FactSet’e göre şirketin hisselerinde yükselme bekleyen analistlerin 65%’i, KGC için “AL” notu verdi.

Ayrıca bu hisseye 7,82 dolar, bir diğer ifadeyle mevcut değerinden 50% artış potansiyelini gösteren bir fiyat hedefi de verildi. ANZ Research, artan jeopolitik risklerle yatırımcıların güvenli bir liman aradığına dikkat çekerek, “Hazine getirilerinin gerilemeye devam etmesiyle altın, ağustos ortasından bu yana en iyi haftasını kaydetti.” dedi.

Bu Haftanın Yükselenleri Arasında Biogen Yer Alıyor!

Geçen haftanın en iyi performans gösteren hisseleri arasında alzheimer ilaçları üreten iki hisse de yer aldı.

Biyoteknoloji firması Biogen (BIIB) ve Japon ortağı Eisai, deneysel alzheimer ilaçlarının hastalığın ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlattığını duyurdu. Ayrıca hastalıktan kaynaklanan bilişsel ve işlevsel düşüşü de 27% oranında azalttığını söyledi. Her iki hisse de 30%’un üzerinde artış gösterdi. 

Geçen Haftanın En İyi Performans Gösteren Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı