BIST Şirket Haberleri

Garanti BBVA: Faiz Oranları Yatırıma Uygun Değil

January 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Garanti BBVA: Faiz Oranları Yatırıma Uygun Değil

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, 40% üzerinde kredi faiz oranlarıyla TL cinsi varlıklarda yatırım yapmaya uygun ortam bulunmadığını belirtti.

Baştuğ, TL kullanarak yatırım yapacak firmalar için enflasyonun makul seviyelere indirine kadar banka kaynaklarının uygun seviyelerde olmayacağını belirterek “ TL yatırım şu an için en uygun imkanı TCMB kaynaklı YTAK kredilerinde olabilir. Döviz geliri olan firmalar için YP krediler kısa ve uzun vade banka kaynakları ile çok rahat karşılanabilir.” ifadelerini kullandı.

“Kredi Verirken İklime Bakmaya Başladık”

Kredi verme süreçlerinde sürdürülebilirlik konusuna değinen Baştuğ, eskiden firmaların teminatlarına, nakit akışlarına baktıklarını ancak artık bunlara iklimin de eklendiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürüdü:

“İklim ve yatırımın yapılacağı yerin çevreyle uyumu nasıl olacak? Bundan 10 yıl önce su santralini finanse ederken suyu ölçerdik. Su olacak mı? Olmayacak mı? Bu saatten sonra Anadolu’nun herhangi bir yerine yapacağınız yatırım, ısı farkı, iklim olayları, suyla ilgili problemler, kredi kararlarımızı etkilemeye başladı. Yani siz çok iyi bir öz kaynak da koysanız, yatırımı yapacağınız yer, 5-10 sene sonra bizim için problemse artık biz o yatırıma girmiyoruz. Çevreye pozitif etkisi, negatif etkisi değil, net bir kredi kararı iklim nedeniyle şekillenmeye başladı.”

Garanti BBVA: Faiz Oranları Yatırıma Uygun Değil

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT