Borsa Haberleri

Garanti Bankası Ne Kadar Temettü Ödeyecek? GARAN Temettü Verimi ve Geçmişi

Mart 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Garanti Bankası Ne Kadar Temettü Ödeyecek? GARAN Temettü Verimi ve Geçmişi

Garanti BBVA (GARAN), 2024’te ortaklarına vereceği temettü miktarını açıkladı. Garanti Bankası son 5 dönemin 3’ünde temettü ödemesi yaptı. Söz konusu 3 dönemde banka kârının 11,6’sını ortaklarıyla paylaştı.

Garanti Bankası 4. Çeyrek Bilanço Verileri

Garanti Bankası  2023 yılının 4. çeyrek bilançosuna göre 86,3 milyar TL net dönem kârı elde etti. Buna göre, Garanti Bankası’nın kârı geçen yılın aynı dönemine göre 48% artış gösterdi.

Garanti Bankası Temettü Geçmişi

Banka, 2023 yılında kârının 15%′ini yatırımcılarıyla paylaştı. Şirket 14 Nisan 2023’de 7,09% verim ile pay başına 1,88 TL temettü ödedi. Şirketin son 5 temettü ödemesine bakıldığında en yüksek verime 2023’te ulaştığı görüldü.

Garanti Bankası Ne Zaman Temettü Ödeyecek? GARAN Temettü Miktarı

Garanti Bankası’nın KAP’a yaptığı bildirime göre şirket pay başına 2,80 TL temettü ödeyeceğini duyurdu. Bu kapsamda ödemelerin ise 29 Mart 2024 itibariyle yapılmasına karar verildi.

Bankaların Kârından En Fazla 15% Temettü Ödemesine İzin Verilecek

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Bloomberg’e konuşan konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre bankaların 2023 net kârından en fazla yüzde 15 nakit temettü ödemesine izin verilecek.

Kaynaklar bankaların halihazırda BDDK’ya temettü izni için talep gönderdiğini ve BDDK’nın 2023 temettüleri için azami miktarı yüzde 15 olarak belirlediğini söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP