Borsa Haberleri

GameStop ve AMC Rallisi: “Meme” Hisselerine Neler Oluyor?

May 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
GameStop ve AMC Rallisi: “Meme” Hisselerine Neler Oluyor?

Video oyunu perakendecisi GameStop (GME) ve sinema zinciri AMC Entertainment (AMC) hisselerinde bugün bir sıçrama olduğunu fark etmiş olabilirsin. Peki bu rallinin nedeni ne?

Eğlence sektörünün popüler isimleri olan ikili, ayrıca internetin mizah aracı olarak kabul edilen “meme hisseleri” adı altında da anılıyor.

GameStop ve AMC hisselerindeki mevcut artışın nedeni ise, 2021 yılındaki rekor rallileri tetikleyen bir ismin sosyal medyaya geri dönmesinden kaynaklanıyor. 

TheRoaringKitty ismiyle bilinen Keith Gill, GameStop hisselerinin Ocak 2021’de iki hafta içinde 21 kata kadar yükseldiği ve Reddit’teki /wallstreetbets grubundaki bireysel yatırımcıların koordineli çabalarıyla yönlendirilen rallinin kilit isimlerinden biriydi.

Gill’in üç yıllık bir aranın ardından sosyal medyaya bir meme ile geri dönmesi, GameStop ve AMC’ye büyük bir destek sağladı. Gill, oyuncular arasında işlerin ciddileştiğini gösteren popüler bir meme olan sandalyede öne doğru eğilen bir adamın çizimini paylaştı. 

GameStop ve AMC Rallisi: “Meme” Hisselerine Neler Oluyor?

GameStop hissesi, söz konusu paylaşımın ardından bugün son bir yılın en yüksek seviyesini görürken, AMC de 30%’a yakın bir ralli yaptı. GME ayrıca yatırımcı odaklı sosyal medya stocktwits.com’da trend oldu, bu da bireysel yatırımcıların hisseye olan ilgisini gösteriyor. 

GameStop ve AMC Rallisi: “Meme” Hisselerine Neler Oluyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters