Bültenler

GameStop ve AMC Hisseleri Tekrar Yükselişte

August 25, 2021 • 4 dakika okuma süresi
GameStop ve AMC Hisseleri Tekrar Yükselişte

Dün piyasaların açılışı ile beraber geçtiğimiz ayların favori meme hisselerinden olan GameStop (GME) ve AMC’nin (AMC) hisse fiyatları uzun bir aradan sonra tekrar yükselişe geçti.

Hisse senetlerinin neden yükseldiği ise tartışma konusu. Çünkü görünürde hisse senetlerinin fiyatlarını yükseltecek kadar önemli bir haber yok. AMC 2. çeyrek sonuçlarını açıklayalı 2 hafta oluyor ve GameStop henüz açıklama tarihini bile paylaşmamış durumda.

  • Öte yandan bu yükselişler için gösterilen neden, Reddit ve Twitter gibi platformlarda hisse senetlerinin çok konuşulmaya başlaması ve trend konular arasına girmesi…

    Fiyat hareketlerini sosyal medyadaki görünürlük ve popülerliklerine borçlu gibi gözüken GameStop ve AMC için durum aylardır bu şekilde.

👀Nasıl Etkiledi?

Dün itibarıyla GameStop hisseleri, 30 Haziran’dan bu yana en yüksek piyasa kapanışına ve 11 Haziran’dan bu yana da en yüksek işlem hacmine ulaştı. Hisse 25 Mart’taki yaklaşık %53 artışından bu yana en büyük yükselişini gerçekleştirdi.

AMC hisseleri ise yine aynı şekilde, temmuz ayındaki düşüşünden sonra ağustos ayında toplamda %19,56 ve sadece dün %20,30
yükselerek günü 44,25 dolar ile kapadı.

  • Eğer meme hisseleri geri dönüyorsa, bu Robinhood’un (HOOD) volatil (hareketli) hisseleri için de iyi bir haber olabilir. Çünkü geçmişte yaşanan meme hisselerinin alınıp satılması aracı kuruma ek gelir olarak dönüş sağlamıştı.

    Robinhood’un (HOOD) hisseleri dün %9,03 artışla 49.38$’a yükselerek günü tamamlamıştı.

“Meme Hissesi” Nedir?

2021 yılının başlarında, Reddit platformunda bulunan “wallstreetbets” adlı yatırım grubunda bir araya gelen kullanıcılar, aralarında GameStop, AMC ve Blackberry’nin de bulunduğu bir grup hisseye anlaşmalı olarak ortaklaşa yatırım yaparak fiyatlarını çok yüksek oranda arttırmışlardı.

Bu şekilde işleyen ve herhangi bir temel analiz arkaplanı olmadan, sadece sosyal medyadaki toplulukların bir araya gelerek alım yaptıkları, popülerleşen hisse senetlerine “Meme Hissesi” adı veriliyor.

🏃Bir Adım Gerisi

Meme hisseleri, mayıs ve haziran aylarında büyük yükselişe geçmiş ve oldukça konuşulmaya başlamıştı. Ardından bu heyecan azalmış ve hisseler temmuz ile ağustos aylarında yavaş yavaş unutularak büyük oranda düşmüştü.

Aslında ocak ayından bu yana tüm bu Meme hisselerinde olduğu gibi, bundan sonra da bu şirketlere ve hisselerine ne olacağını kimse tahmin edemiyor.

🤔Ne Yapar Bu Şirketler?

Robinhood (HOOD), Kaliforniya merkezli bir finansal teknoloji şirketi ve özellikle yeni başlayan genç yatırımcılara yatırımı daha erişilebilir ve anlaşılabilir kılmayı amaçlayan bir aracı kurumdur.

Şirketin sunduğu fırsatlar arasında komisyonsuz hisse alım-satımı, adet veya tutarla yatırım yapabilmeyi sağlayan parça hisse alım-satımı gibi imkanlar bulunmaktadır.

Gamestop.pngGameStop (GME), merkezi ABD Teksas’ta bulunan video oyunları, tüketici elektroniği ve oyun ürünleri satan bir perakende zinciridir. Şirketin 30 Ocak 2021 itibarıyla dünya çapında toplam 4,816 mağazası bulunmaktadır.

Yatırımcılar tarafından, Playstation Store ve Steam gibi dijital oyun platformlarının çoğalmasının şirketin iş modeline bir tehdit oluşturduğu düşünülmektedir.

AMC Sinemaları (AMC), merkezi Amerika’da bulunan dünyanın en büyük sinema salonları zinciridir. 2020 yılının başında pandemiyle birlikte tüm sinema salonlarını kapatmak zorunda kalan şirket, 2021’in başında topladıkları 917 milyon dolarlık yeni yatırımla birlikte, pandemi döneminin getirdiği zorlukları aşacağını belirtmişti.

AMC.png

💰Yatırım yapmış olsaydın… 

Bu senenin başında 1.000 dolarlık GameStop hissesi almış olsaydın, yatırımın bugün tam 10,067 dolar olacaktı.

Bu senenin başında 1.000 dolarlık AMC hissesi almış olsaydın, yatırımın bugün tam 19,118 dolar olacaktı.

Not:

“Meme hisseleri” oldukça hareketli ve spekülasyona açık hisselerdir. Yatırımcılara tavsiyemiz her zaman yatırım yapacakları şirketleri iyi araştırmaları ve kaybetmekten korkmayacakları miktarlarla yatırım yapmalarıdır.