Borsa Haberleri

GameStop Çılgınlığı: Nasıl Başladı, Nasıl Gidiyor?

June 6, 2024 • 3 dakika okuma süresi
GameStop Çılgınlığı: Nasıl Başladı, Nasıl Gidiyor?

GameStop (GME), 2021’in Reddit (RDDT) odaklı “meme hissesi” rallisinde kilit bir figür olan sosyal medya fenomeni “Roaring Kitty” Keith Gill’in dönüşüyle üç yıllık bir aradan sonra yeniden ilgi odağı oldu.

Geçtiğimiz haftalarda hissede bir aşağı bir yukarı yönlü görülen hareket, diğer meme hisselerinde de benzer hareketlere yol açarak, 2021’in yeniden yaşanıp yaşanmayacağı sorularını gündeme getirdi.

Hâlihazırda zor durumdaki video oyunu perakendecisi için önemli gelişmelerin bir zaman çizelgesine birlikte bakalım:

2020

27 Temmuz – “Roaring Kitty” YouTube videoları yayınlamaya ve Reddit forumu WallStreetBets’te GameStop hakkında “DeepF***ingValue” kullanıcı adıyla paylaşımlar yapmaya başladı. Gill, pandeminin ilk aşamalarında yatırım yaptığı yüksek oranda açığa satılan hissede değer gördüğünü belirtti.

8 Aralık – GameStop, pandeminin yol açtığı mağaza kapanışları ve dijital oyun satıcılarının yoğun rekabetinin satışları vurması nedeniyle Wall Street’in üç aylık gelir tahminlerini ıskaladı ve hisselerinde hızla bir düşüş yaşadı.

2021

11 Ocak – Zor durumdaki video oyunu perakendecisi, COVID-19 döneminde dijital satışları ikiye katlarken, şirketin CEO’su ve Chewy’nin (CHWY) kurucusu Ryan Cohen’i ve diğer iki e-ticaret uzmanını yönetim kuruluna atadı.

19 Ocak – Açığa satış yapan Citron Research GameStop’u hedef aldı.

26 Ocak – En büyük açığa satışçı Andrew Left, GameStop’un ölmekte olan bir işletme olduğunu ve hisse fiyatının bir gün keskin bir şekilde düşeceği görüşünü yineledi. 

27 Ocak – Hedge fonu Melvin Capital GameStop’ta kısa pozisyonunu kapattı, Citron da kısa pozisyonlarının çoğunda aynı adımı attı.

27 Ocak – Beyaz Saray ve Hazine Bakanlığı, GameStop ve ciddi kazançlar elde eden diğer şirketlerle ilgili durumu izlemeye başladı.

28 Ocak – Online aracı kurumlar GameStop ve diğer hızlı yükselen hisselerin alımlarını kısıtladı. Robinhood (HOOD), GameStop ve AMC Entertainment (AMC) gibi yaklaşık 13 yüksek volatiliteli hissenin alım satımını kısıtladı.

3 Şubat – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, GameStop coşkusunun ardındaki potansiyel dolandırıcılık işaretleri için sosyal medya paylaşımlarını incelemeye başladı.

10 Şubat – Massachusetts menkul kıymetler düzenleyicileri, Massachusetts mali danışmanı Gill’in ifadesini almak üzere bir mahkeme celbi yayınladı.

17 Şubat – “Roaring Kitty”ye menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açıldı.

18 Şubat – ABD Temsilciler Meclisi paneli “Oyun Durdu mu? Açığa Satış Yapanlar, Sosyal Medya ve Perakende Yatırımcılar Çarpıştığında Kim Kazanır ve Kaybeder?” başlıklı bir oturum düzenledi.

2024 

13 Mayıs – Gill, üç yıl aradan sonra X.com’da şifreli meme’ler ve klipler yayınlayarak GameStop hisselerinde sadece iki gün içinde iki kattan fazla bir ralliyi tetikledi.

17 Mayıs – GameStop, meme hisselerinin yarattığı coşkudan yararlanarak 45 milyona kadar hisse satmayı planladığını açıkladıktan sonra 20% değer kaybetti.

24 Mayıs – GameStop hisse satış programı aracılığıyla 933,4 milyon dolar topladığını açıkladı.

2 Haziran – “Roaring Kitty”, zor durumdaki video oyunu perakendecisine 116 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını gösteren bir gönderi ile Reddit’e geri döndü.

GameStop Çılgınlığı: Nasıl Başladı, Nasıl Gidiyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters