Borsa Haberleri

FTC’nin Kroger-Albertsons Davasından Walmart Kazançlı Çıkabilir

Şubat 29, 2024 • 3 dakika okuma süresi
FTC’nin Kroger-Albertsons Davasından Walmart Kazançlı Çıkabilir

Wall Street, Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) Kroger’in (KR) Albertsons’ı (ACI) 25 milyar dolara satın almasını engellemeye yönelik davasının, tedarikçilerle olan yakın ilişkileri kendisine diğer zincirlere karşı fiyat avantajı sağlayan rakibi Walmart’a (WMT) fayda sağlayabileceğine inanıyor. 

CFRA Research’e göre Walmart, 2022 yılında ABD market pazarında 24%’lük bir paya sahipti. Şirket, market fiyatlarını mümkün olduğunca düşük tutmaya odaklanmayı planlıyor ve yöneticilerinin bir bilanço çağrısında söylediği gibi bu hareket, Walmart’ın müşterilerini toplam 4.700 ABD mağazasına çekmeye devam etmesine yardımcı oluyor.

Walmart’ın başarısındaki etkenlerden biri Procter & Gamble (PG) ve Conagra (CAG) gibi büyük gıda ve temel ev ürünleri tedarikçileriyle arasındaki satın alma gücü. Walmart tek başına P&G’nin perakendecilere yaptığı toplam yıllık satışların 15%’ini, Conagra’nın ise 28%’ini oluşturuyor.

Perakende danışmanlık firması Strategic Resource Group’un genel müdürü Burt Flickinger, FTC’nin Kroger’ın Albertsons’ı satın almasına antitröst gerekçesiyle karşı çıkmasının “Walmart’ı daha da güçlendirdiğini” söyledi. 

Flickinger, FTC’nin itirazının ardından anlaşmanın başarısız olması durumunda, Tide deterjan ve Huggies çocuk bezi gibi tüketici ürünleri üreten şirketlerin “Walmart’ın eline bakmaya” devam edeceğini söyledi.

Huntington Private Bank kıdemli araştırma analisti David Klink de “Hükümet, diğerlerinin kendilerine meydan okuyacak kadar büyümesine izin vermeyerek, yerleşik bir rakibe – Walmart’a – fiilen yardım ediyor.” diyor. 

Babson College’da yönetim alanında doçentlik yapan Peter Cohan, birleşmenin gerçekleşmemesi halinde “Walmart ve Amazon (AMZN) gibi sendikasız şirketlerin yanı sıra Aldi’nin de rekabet avantajı elde edeceğini” söyledi. Cohan, “FTC, market fiyatlarının önemli ölçüde arttığını düşünüyor ve kazananların daha düşük fiyatlarla iyi kalite sunan marketler olmasını istiyor.” dedi.

Bernstein araştırmasına göre; Walmart, Kroger, Costco (COST), Albertsons, Sam’s Club, Publix, Ahold-Delhaize, Dollar General (DG), Target (TGT) ve Aldi’den oluşan sadece 10 zincir, 2021 yılında toplam ABD market pazarının 60%’ını kontrol ediyordu.

Parnassus Investments portföy yöneticisi Robert Klaber da anlaşmanın dağılmasının ambalajlı gıda üreticileri için iyi olabileceğini çünkü daha büyük bir alıcı havuzuna sahip olacaklarını söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti