Borsa Haberleri

FTC’nin Hedef Tahtasında Bu Kez OpenAI Var

Temmuz 13, 2023 • 3 dakika okuma süresi
FTC’nin Hedef Tahtasında Bu Kez OpenAI Var

Microsoft (MSFT) ve Activision Blizzard’ın (ATVI) satın alımına yaptığı itiraz başvurusunun reddedilmesinin ardından ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), bu kez de Microsoft destekli ChatGPT’nin kurucusu OpenAI’ı hedef aldı. 

FTC, OpenAI hakkında geniş kapsamlı bir soruşturma başlatarak popüler ChatGPT sohbet robotunun üreticisinin kişisel itibar ve verileri riske atarak tüketiciyi koruma yasalarına aykırı davranıp davranmadığını araştırıyor.

The Washington Post tarafından incelenen bir belgeye göre, FTC bu hafta şirkete yapay zekâ modelleriyle ilgili riskleri nasıl ele aldığına dair kayıtlar için 20 sayfalık bir talep gönderdi. 

Bu talep, OpenAI yapay zekâ politikasının geleceğini şekillendirmek için küresel bir mücadeleye devam ederken, şirketin ABD’deki faaliyetlerine yönelik bugüne kadarki en güçlü regülatör tehdidini temsil ediyor.

FTC, OpenAI’dan, ürünlerinin insanlar hakkında “yanlış, yanıltıcı, aşağılayıcı veya zararlı” ifadelerde bulunduğuna dair aldığı tüm şikayetlerin ayrıntılı açıklamalarını sunmasını istedi. Belgeye göre FTC, şirketin tüketicilere “itibar zararı” ile sonuçlanan haksız veya aldatıcı uygulamalarda bulunup bulunmadığını inceleyecek.

Analistler OpenAI’ın ChatGPT’sini tarihin en hızlı büyüyen tüketici uygulaması olarak adlandırdı ve platformun başarısı Silikon Vadisi şirketleri arasında rakip sohbet robotları piyasaya sürmek için bir yarış başlattı. Alphabet (GOOGL) ve hatta Çinli Alibaba (BABA) gibi teknoloji devleri, ChatGPT’ye rakip olmak için vites artırdı diyebiliriz. 

Ancak şimdi şirket Washington’da yeni bir sınavla karşı karşıya! Yönetim ve Kongre, yeni düzenlemelerin ana hatlarını belirlemekte zorlanırken FTC mevcut tüketici koruma yasalarının yapay zekâ için de geçerli olduğuna dair birçok uyarı yayınlamıştı.

FTC’nin talepleri, bu uyarıları nasıl uygulayacağının ilk göstergesi olarak yorumlanabilir. FTC, bir şirketin tüketiciyi koruma yasalarını ihlal ettiğini tespit ederse para cezası kesebilir. 

Ünü var: Biliyoruz ki FTC, tüketiciyi koruma yasalarını ihlal ettikleri iddiasıyla Meta Platforms (META), Amazon (AMZN) ve Twitter’a karşı büyük para cezaları vererek federal hükümetin Silikon Vadisi polisi olarak ün salmıştı.  

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Washington Post