Borsa Haberleri

FTC, Kroger ve Albertsons’a Dava Açtı

FTC, Kroger ve Albertsons’a Dava Açtı
Google News Icon Takip Et

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), süpermarket zinciri Kroger’ın (KR) küçük rakibi Albertsons’ı (ACI) satın almak için yaptığı 24,6 milyar dolarlık anlaşmanın milyonlarca Amerikalı için market fiyatlarını artıracağını söyleyerek bu anlaşmayı engellemek için dava açtıklarını duyurdu.

Dört binden fazla mağazaya sahip bir market imparatorluğu yaratacak olan anlaşma, daha yüksek market fiyatları, iş kayıpları, mağaza kapanmaları ve tüketiciler için azalan seçeneklerden endişe duyan milletvekilleri ve tüketici gruplarının eleştrilerine sahne oldu.

ABD’de gıda fiyatları son dört yılda 25% arttı ve gıda enflasyonu 2024 yılında durulma sinyalleri verirken, market faturaları alışveriş yapanlar için giderek artan bir endişe kaynağı haline geldi.

Anlaşma, Kroger’ın ABD market pazarında Walmart’ın (WMT) ardından ikinci büyük oyuncu olarak konumunu güçlendirecek.

Ancak FTC’nin davası, Başkan Joe Biden yönetiminin market fiyatlarının düşürülmesi için baskı yaptığı ve tüketicileri ilaçlardan uçak biletlerine kadar çeşitli alanlarda etkileyen fiyat artışları riski taşıyan büyük ölçekli birleşmelere karşı çıktığı bir dönemde geldi.

FTC davasının açıklanmasının ardından Beyaz Saray, Biden’ın büyük şirketlerin sağlıklı rekabetle kontrol edilmesi gerektiğine inandığını söyledi.

FTC, anlaşmanın “Kroger ve Albertsons arasındaki şiddetli rekabeti” ortadan kaldıracağını iddia ederken, Kroger iş modelini savunarak 2003’ten bu yana her yıl fiyatları düşürdüğünü ve bunun birleşen şirkete de uygulanacağını söyledi.

Kroger yaptığı açıklamada, FTC’nin yasal çabalarının “sadece Walmart, Costco (COST) ve Amazon.com (AMZN) gibi daha büyük, sendikasız perakendecileri güçlendirdiğini; market endüstrisindeki ezici ve büyüyen hakimiyetlerini daha da artırmalarına izin verdiğini” söyledi.

🏪 413 Mağaza Satışı 

Gelir açısından ABD’nin en büyük marketi olan Kroger, 413 mağaza ve sekiz dağıtım merkezini C&S Wholesale Grocers’a devretmeyi teklif etti ve düzenleyici onayı almak için 237 mağazayı daha elden çıkarması gerekebileceğini söyledi. Ancak FTC bu teklifi yetersiz olarak nitelendirdi.

Antitröst hukukçusu Christine Bartholomew, FTC’nin davasındaki kilit sorunun, önerilen anlaşmanın rekabet için potansiyel bir risk oluşturup oluşturmadığına odaklanacağını söyledi. Bartholomew, Kroger ve Albertsons’ın “birleşmenin potansiyel kazançlarını ve elden çıkarmanın iyileştirici değerini” öne çıkarmalarının muhtemel olduğunu söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters