Borsa Haberleri

Fransız Otoritelerden Nvidia’ya Baskın

September 29, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Fransız Otoritelerden Nvidia’ya Baskın

Fransız antitröst uygulayıcıları, Wall Street Journal’ın Nvidia (NVDA) olarak tanımladığı bir şirketi hedef alarak “grafik kartları sektöründe rekabete aykırı uygulamalar” yaptığından şüphelenilen şirketin ofislerine baskın düzenledi.

Fransa’nın rekabet otoritesi internet sitesinde yaptığı açıklamada “Baskınlar bir yasa ihlalinin varlığını varsaymaz. Bu durum ancak uygun olması halinde davanın esasına ilişkin tam bir soruşturma ile tespit edilebilir.” dedi. Antritröst otoritesi açıklamasında Nvidia’nın ismine yer vermedi. 

Bu gelişme, Nvidia’nın yapay zekâ işlevleri için çip tedarikindeki baskın rolünün daha yakından incelenmeye başladığını gösteriyor. Şirketin ilk olarak video oyunlarında popüler hale gelen grafik işlemci birimleri, büyük dil modellerini ve diğer yapay zekâ yazılım türlerini eğitmek için kullanılan yeni sistemler için de giderek daha önemli hale geliyor.

Nvidia’nın GPU’ları teknoloji dünyasının en gözde ürünlerinden biri haline geldi ve bulut bilişim sağlayıcıları bu ürünlerden yeterince almakta zorlanıyor. Şirket, artan talebi karşılamak için ürünlerinin arzını mümkün olduğunca hızlı bir şekilde artırmaya çalıştığını söyledi. 

Bu çılgınlık Nvidia’nın satışlarını ve piyasa değerini oldukça yükseltti. Şirket bu yılın başlarında trilyon dolarlık bir değere ulaşan ilk yarı iletken üreticisi oldu ve piyasa değeri şu anda 1,07 trilyon dolar seviyesinde. 

Fransız Otoritelerden Nvidia’ya Baskın

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg