Borsa Haberleri

Fransa’ya Yatırım Yağmuru: Amazon, Pfizer, Microsoft ve Niceleri

May 13, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Fransa’ya Yatırım Yağmuru: Amazon, Pfizer, Microsoft ve Niceleri

Önemli bir yabancı yatırım zirvesine ev sahipliği yapmaya hazırlanan Fransa, dün internet devi Amazon (AMZN), sağlık şirketi Pfizer (PFE) ve Wall Street bankası Morgan Stanley (MS) gibi ABD’den çeşitli şirketlerin yatırım yağmuruna tutuldu. 

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, denizaşırı ülkelerden büyük iş çevrelerini ülkeye çekmeyi amaçlayan yıllık Choose France etkinliğini bugün başlatıyor. Macron bugün zirve kapsamında Versay Sarayı’nda 180 adet CEO’ya ev sahipliği yapacak. Etkinlik, 2023 yılında 13 milyar avro (14 milyar dolar) yabancı yatırım toplamıştı.

Paris, küresel bir finans merkezi olarak geçmiş boyunca New York ve Londra’nın gerisinde kaldı. Ancak yeni açıklanan yatırımlar, yetkililerin ülkeye yabancı yatırım çekme çabalarının altını çiziyor. 

Dilersen lafı hiç uzatmadan açıklanan yeni yatırımlara bakalım:

🎯 Amazon, Fransa’daki operasyonlarına 1,2 milyar avrodan (1,3 milyar dolar) fazla yatırım yapacağını ve ülkede 3 binden fazla kalıcı istihdam yaratacağını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, Amazon Web Services (AWS) yatırımının Fransa’nın gelişen üretici yapay zekâ fırsatını desteklemek için Paris bölgesindeki bulut altyapısını ve Auvergne-Rhône-Alpes bölgesindeki lojistik altyapısını güçlendireceği belirtildi.

Üretici yapay zekânın artan popülaritesi, bulut hizmetleri için güçlü bir talep yaratıyor ve Fransa, Mistral ve Poolside gibi gelecek vaat eden girişimlerle yapay zekâ için adeta bir merkez haline geldi. Ki Meta (META) ve Google (GOOGL) gibi teknoloji devleri de ülkede yapay zekâ araştırma merkezleri kurdu.

Amazon, 2010 yılından bu yana Fransa’daki faaliyetlerine 20 milyar avrodan fazla yatırım yaptı ve bulut ve çevrimiçi perakende işletmelerinde 22 binden fazla daimi çalışanı istihdam ediyor.

Yatırımın bir kısmı da teslimat hızını arttırmak ve karbon emisyonlarını azaltmak amacıyla lojistik ağını genişletmek için kullanılacak. Şirketin Fransa’da 35’ten fazla lojistik tesisi bulunuyor.

🎯 Önde gelen sağlık şirketleri Pfizer ve AstraZeneca (AZN), zirve başlamadan önce bugün Fransa’da toplam değeri yaklaşık 1 milyar doları bulan yeni yatırımlarını duyurdu.

Pfizer, ülkedeki araştırma ve geliştirme çalışmalarını geliştirmek üzere Fransa’ya 500 milyon avro (538,5 milyon dolar) yatırım yapacağını açıklarken, AstraZeneca da Dunkirk’teki tesisi için 388 milyon dolar yatırım yapacak.

🎯 Bir diğer teknoloji devi Microsoft (MSFT), Fransa’da bulut ve yapay zekâ altyapısı kurmak için 4 milyar avro harcamayı planladığını açıkladı. Şirket, 2027 yılına kadar ülkede bir milyon kişinin eğitilmesine yardımcı olmayı ve 2.500 startup’ı desteklemeyi de hedefliyor. 

Bu hamle, şirketin ülkedeki ilk faaliyeti değil: Microsoft bu yıl, OpenAI ile rekabet eden Parisli bir girişim olan Mistral AI’a 15 milyon avro yatırım yaptığını açıklamıştı. 

🎯 Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ABD’li banka devi Morgan Stanley’nin Fransa’nın başkentindeki Avrupa kampüsünü küresel bir araştırma merkezine sahip olacak şekilde genişlettiğini söyledi. 

ABD bankası, 2021’den bu yana Paris’teki personel sayısını 150’den yaklaşık 400’e çıkardı. Bir Morgan Stanley sözcüsüne göre banka, şu anda 90 çalışanı olan ve 120’ye çıkabilecek olan Ar-Ge merkezi de dahil olmak üzere Paris’teki tüm bölümlerine 100 personel ekleyecek.

Fransa’ya Yatırım Yağmuru: Amazon, Pfizer, Microsoft ve Niceleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters1, 2, 3, Bloomberg