Ford

Ford’dan Elektrikli Araç Planlarında Geri Vites

April 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Ford’dan Elektrikli Araç Planlarında Geri Vites

Ford Motor (F), tamamen elektrikli büyük SUV ve kamyonetlerinin üretimini erteleyerek, 2030 yılına kadar Kuzey Amerika serisinin tamamında hibrit seçenekler sunmaya yöneliyor.

Detroitli otomobil üreticisi tarafından yapılan açıklamada, şirketin elektrikli araçlara yatırım yapmaya devam edeceği ancak pazarın daha fazla olgunlaşmasına olanak sağlamak için Kanada’daki bir fabrikada SUV üretiminin 2025’ten 2027’ye ertelendiği belirtildi. Kamyonet üretimi ise 2025 sonundan 2026’ya erteleniyor.

Ford’un araç planlarındaki bu değişim, elektrikli araçların benimsenmesinin beklenenden daha yavaş olması ve üretim maliyetlerinin yüksek seyretmesinin ardından gelen son gelişme oldu.

Ford geçen yıl, değişen pazar koşulları ve araçların kârlı bir şekilde üretilmesi ve satılmasındaki zorluklar nedeniyle yeni elektrikli araçlar için planlanan 12 milyar dolarlık harcamayı erteleyeceğini veya iptal edeceğini söyledi. 

Ford CEO’su Jim Farley “Son iki yıldır ABD’nin 2 numaralı elektrikli araç markası olarak, kârlı bir elektrikli araç işini ölçeklendirmeye, sermayeyi akıllıca kullanmaya ve doğru zamanda doğru gazlı, hibrit ve tamamen elektrikli araçları pazara sunmaya kararlıyız.” dedi.

Şirket motorlu araçlar üreten mevcut tesisleri tamamen elektrikli modellere dönüştürmek yerine, elektrikli araç çabalarını Tennessee’deki “BlueOval City” kampüsü gibi yeni tesislere odaklamaya devam edeceğini söyledi.

Farley, “Çığır açan yeni nesil elektrikli araçlarımız, sürekli gelişen dijital deneyimler ve çok sayıda potansiyel hizmet ile sıfırdan yeni ve tamamen yazılım özellikli olacak.” diye ekledi.

Ford, Michigan, Tennessee ve Kentucky’deki batarya tesislerinin inşaatına ise devam ettiğini belirtti.

Ford’dan Elektrikli Araç Planlarında Geri Vites

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC