Ford

Ford ve GM, Çin Rekabeti Karşısında İşbirliğini Değerlendiriyor

Ford ve GM, Çin Rekabeti Karşısında İşbirliğini Değerlendiriyor
Google News Icon Takip Et

ABD’li otomobil üreticileri Ford (F) ve General Motors (GM) CEO’ları, Çinli rakipleri ABD ve Avrupa pazarlarına girerken elektrikli araç teknolojisi maliyetlerini düşürmek için çeşitli ortaklıklar üzerine görüştüklerini söyledi. 

GM CEO’su Mary Barra, Wolfe Research’ün sponsorluğunda düzenlenen bir konferansta yatırımcılara yaptığı açıklamada, “Özellikle tüketiciye yönelik olmayan teknolojilerde başkalarıyla ortaklık kurabileceğimiz ve hem Ar-Ge hem de sermaye konusunda daha verimli olabileceğimiz yollar varsa, hepimiz varız.” ifadelerini kullandı. 

Ford CEO’su Jim Farley de konferansta yaptığı ayrı bir sunumda elektrikli araç batarya maliyetlerini düşürmek için diğer otomobil üreticileriyle işbirliğine kapı araladı.

❗ “Çinle Rekabet Edemezseniz Gelirinizin 30%’u Risk Altında Demektir”

Detroit şirketleri ve diğer Batılı otomobil üreticileri; Avrupa, Latin Amerika ve Güneydoğu Asya’ya araç ihracatını hızlandıran BYD (BYDDY) ve diğer düşük maliyetli Çinli elektrikli araç üreticilerinin artan baskısı altında. 

Hatırlarsan, dünyanın önde gelen elektrikli araç üreticisi BYD, bu hafta Meksika’da elektrikli araçları ABD’ye sevk etmek için bir üs görevi görebilecek bir montaj tesisi kurmayı planladığını açıklamıştı. 

Farley, “Geçen yıl Meksika’da satılan tüm araçların 25%’i Çin’den tedarik edildi. Dünya değişiyor. Eğer dünya çapında Çinlilerle adil bir şekilde rekabet edemezseniz, önümüzdeki birkaç yıl içinde gelirinizin 20% ile 30%’u risk altında demektir.” dedi. 

Ford, bu yıl elektrikli araçlarından 5 milyar ile 5,5 milyar dolar aralığında bir kayıp göreceğini tahmin ediyor. CEO, şirketin BYD’nin Seagull modeliyle rekabet edebilecek küçük, düşük maliyetli bir elektrikli araç tasarlamak için şirketin ana mühendislik operasyonlarından ayrı özel bir ekip kurduğunu söyledi. 

Farley, BYD’nin küçük Seagull aracını 9.000 ile 11.000 dolarlık malzeme karşılığında üretebileceğini söyledi. Wolfe Research analisti Rod Lache, Çin’deki üretim maliyetlerinin Batılı otomobil üreticilerinin maliyetlerinden 30% daha düşük olduğunu tahmin ediyor. 

Ayrıca batarya teknolojisi alanında da stratejiler değerlendiren Ford CEO’su, “Rekabetçi bir batarya operasyonuna sahip olmaya başlayabiliriz. Ortak silindirik hücrelere geçebiliriz, bu da satın alma kabiliyetimize büyük bir kaldıraç etkisi yapabilir.” dedi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters