Borsa Haberleri

Ford ve General Motors Yaklaşık 500 Çalışanı İşten Çıkardı

October 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Ford ve General Motors Yaklaşık 500 Çalışanı İşten Çıkardı

Ford Motor (F) ve General Motors (GM), United Auto Workers (UAW) sendikasının devam eden grevinin ortasında toplam 500 işçiyi daha işten çıkardı. 

Dün Ford, işçilerin cuma günü iş bıraktığı Chicago’daki bir spor araç montaj fabrikasına parça tedarik eden iki fabrikayı rölantiye aldığını açıkladı. Şirket, SUV fabrikasının yakınındaki bir damgalama tesisinde ve Ohio’daki bir motor fabrikasında işlerin durduğunu ve bunun sonucunda yaklaşık 330 çalışanın işten çıkarıldığını belirtti.

Öte yandan General Motors da Cleveland yakınlarındaki bir fabrikada 130 işçiyi ve Indiana’nın merkezindeki bir tesiste 34 işçiyi işten çıkardığını açıkladı. Her iki fabrikada da GM montaj tesislerinde kullanılan metal parçalar üretiliyor ve bu tesisler grevler nedeniyle kapalı durumda. 

Toplamda yaklaşık 25.000 UAW işçisi GM, Ford ve Stellantis’e (STLA) ait tesislerde grevde. Sendika, son tarih olan 14 Eylül’de dört yıllık yeni sözleşmeler üzerinde anlaşmaya varamayınca iş durdurma eylemlerini başlatmıştı. 

GM ve Ford tarafından dün açıklanan işten çıkarmalarla birlikte, grevin etkileri nedeniyle şimdiye kadar 6 binden fazla fabrika işçisi işten çıkarılmış oldu. Bu rakama, doğrudan grevle bağlantılı olarak işten çıkarmaları gerekçe gösteren bazı tedarikçiler de dahil.

Ford ve General Motors Yaklaşık 500 Çalışanı İşten Çıkardı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal