Borsa Haberleri

Ford Satışlarını Artırdı

July 6, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Ford Satışlarını Artırdı

Ford yetkilileri tarafından salı günü yapılan bir açıklamada, bir önceki yıla göre şirketin ikinci çeyrek satışlarında 1,8%’lik bir artış olduğu belirtildi. Analistler, otomobil üreticisinin satışlarının yılın ikinci çeyreğinde 3,3% ile 5,1% arasında artış göstermesini bekliyordu. Otomobil üreticilerinin yaşadığı yarı iletken çip ve diğer bileşenlerde yaşanan sıkıntılardan dolayı Ford’un genel satışlarında da 19% ile 21% arasında bir düşüş olacağı düşünülüyordu. Ancak şirket, geride bıraktığımız üç ay için açıkladığı rakamlarla endüstri tahminlerini geride bırakmayı başardı.

Ford Perakende Satışları Geçen Yıla Göre Yükseldi

Otomobil üreticisi Ford, artan maliyetlere ve dünya çapında yaşanan tedarik sıkıntılarına rağmen satışlarını artırmayı başardı. Şirket, Haziran ayındaki 31,5% artış da dâhil olmak üzere geçen yılın ikinci çeyreğine göre 1,8% daha fazla satış gerçekleştirdiğini söyledi. Ford, geçen yıl Japonya’daki büyük tedarikçilerinden birinde çıkan ve üretimi yavaşlatan yangının ardından önemli ölçüde etkilenmişti. Şirketin satış ve dağıtımından sorumlu olan Andrew Frick yaptığı açıklamada; F-Serisi, Explorer, Expedition ve Navigator SUV satışlarında istedikleri performansı elde ettiklerini söyledi. Perakende siparişlerinin 50%’sinin bayilerden ziyade bireysel müşterilerden geldiğini ve bu satışların geçen yıla göre 30% arttığını belirtti. 

Artan Satışlara Rağmen Şirket Hisselerinde Düşüş Gözlemlendi

Şirket, Mayıs ayında piyasaya sürdüğü F-150 Lightning gibi elektrikli araçlarda istediği satış rakamlarına ulaştı. Yılın ilk yarısı için EV satışlarını 2021’deki aynı döneme göre 77% artırarak  22.797 adede ulaştırdı. Ancak Ford hisseleri, Salı günü 52 haftanın en düşük seviyesi olan 10,61 doları gördü. Söz konusu hisse, öğleden sonraki işlemlerde 3%’ten fazla düşüş gösterdi ve 10,90 dolar seviyesine geriledi. Otomobil üreticisinin hisseleri 2022’de 47% oranında kayıp yaşadı.

Ford Satışlarını Artırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı