BIST Şirket Haberleri

Ford Otosan (FROTO) 3. Çeyrekte Beklentileri Aştı

October 26, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Ford Otosan (FROTO) 3. Çeyrekte Beklentileri Aştı

Ford Otosan, 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. 

Şirketin yılın üçüncü çeyreğinde net dönem kârı yıllık bazda 143% artışla 25,09 milyar TL seviyesine yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde şirketin net dönem kârı 10,32 milyar TL olarak açıklanmıştı.

📊 FAVÖK, Ciro ve Net Kâr Beklentileri Aştı

Ford Otosan, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde müthiş bir finansal performans sergiledi. Şirket, 86,1 milyar TL ciro ile piyasa beklentilerini karşıladı. 

Ancak FAVÖK ve net kâr konusunda beklentileri sadece karşılamakla kalmadı, aynı zamanda onları da aştı. FAVÖK, 11,3 milyar TL ile beklentilerin 9% üzerinde ve net kâr da 13 milyar TL ile konsensüs beklentinin tam olarak 41% üzerinde gerçekleşti.

Bu rakamlar, geçen çeyreğe göre sırasıyla ciroda 17%, FAVÖK’te 33% ve net kârda 93%’lük bir artışı işaret ediyor. Bir yıl öncesine kıyasla ciro, FAVÖK ve net kâr sırasıyla 104%, 121% ve 143% arttı.

🚗 Ocak-Eylül Dönemi Üretim Raporu 

Ford Otosan, 2023 yılının ocak-eylül dönemine dair üretim rakamlarını da paylaştı. Verilere göre şirket, bu dönemde yıllık bazda 37%’lik bir artışla toplamda 444.504 adet üretim gerçekleştirdi. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 324.325 adetti.

🔍 Fabrika Bazında Kapasite Kullanım Oranları

Ford Otosan’ın fabrika bazında kapasite kullanım oranlarına baktığımızda ise şöyle bir tablo karşımıza çıkıyor:

– Genel olarak toplam kapasite kullanım oranı 90%’a ulaştı. Geçen yıl bu oran 79%’du.

– Gölcük Fabrikasında kapasite kullanım oranı 81%.

– Eskişehir Fabrikası kapasite kullanımında 104%’lük bir oranla dikkat çekiyor.

– Craiova Fabrikası ise tam kapasiteyle çalışıp 100% kapasite kullanım oranına ulaştı.

Model bazında üretim adetleri ise aşağıdaki gibi sıralandı:

Ford Otosan (FROTO) 3. Çeyrekte Beklentileri Aştı

🚗 Ford Otosan Pazar Performansı

2023 yılı, Ford Otosan için sektördeki büyümeyle paralel bir yıl oldu. Perakende satışlarda da bu başarıyı sürdüren şirket, yılın ilk dokuz ayında 86.23 adetle geçen yılın aynı dönemine göre 58%’lik bir artış kaydetti.

Pazardaki genel performansına bakıldığında Ford Otosan 9,7%’lik bir pazar payıyla üçüncü sırasını korumayı başardı.

Binek araçlarda kârlılığa odaklanan şirket, 3,2%’lik bir pazar payına ulaştı. Ayrıca ticari araçlarda 29,7%, hafif ticari araçlarda 29,7%, orta ticari araçlarda 29,9% ve kamyonda 29,1%’lik pazar paylarına sahip oldu.

💰 Yatırım ve  Ar-Ge Harcamasını Devam Etti

Ford Otosan üçüncü çeyrekte aktifleştirilen ürün geliştirme harcamaları dahil olmak üzere 15,84 milyar TL yatırım harcaması yaptı.

Aynı zamanda şirket çeşitli ürün geliştirme projelerine ilişkin olarak 3,88 milyar TL tutarında Ar-Ge harcaması gerçekleştirdi. 

🌍 İhracat Planlarına Revize

Ford Otosan, yeni nesil Courier ve Custom modellerinin üretim sürecinin beklenenden uzun sürmesi nedeniyle ihracat ve üretim beklentilerini aşağı yönlü revize etti. Bu durum, üretim ve tedarik zincirindeki aksamalara işaret edebilir ve önümüzdeki dönemlerde şirketin stratejisinde bazı değişikliklere yol açabilir.

Ford Otosan (FROTO) 3. Çeyrekte Beklentileri Aştı

Ford Otosan (FROTO) 3. Çeyrekte Beklentileri Aştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP