Borsa Haberleri

Ford Motor’dan DEV Anlaşma!

March 31, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Ford Motor’dan DEV Anlaşma!

ABD’li otomobil üreticisi elektrikli araç üretiminde en büyük hamlelerden birini yapıyor.

Flaş Haber: Endonezya’da bir nikel üretim tesisi kurma konusunda girişimlerde bulunan Ford (F), elektrikli araç üretim çalışmalarına katkıda bulunacak yeni bir anlaşma imzaladı.

​Gelişmeler: Maliyeti 4,5 milyar dolar olan bu yeni tesis Ford (F), PT Vale Indonesia Tbk ve Çinli Zhejiang Huayou Cobalt şirketlerinin ortak girişimiyle kurulacak.

​Mevcut Durum: Bir süre önce, CATL ile birlikte Michigan’da bir elektrikli araç batarya tesisi kurmak için bir büyük yatırım daha yapılmıştı.

​Neden Bu Kadar Önemli? Rekabet arttıkça, elektrikli araç malzemeleri de çok pahalanacak. Herkes lityuma odaklanırken, elektrikli araç motorları ve bataryalarda gelişme kaydedildikçe nikel kritik önem kazanacak. Ayrıca nikelin kullanıma uygun hale getirilmesi, diğer birçok elektrikli araç parçasından daha zor.

Tüm dünyada nikel yataklarının yaklaşık 20%’sine sahip olan ve bu rezerviyle Avustralya’nın hemen arkasından ikinci sırada bulunan Endonezya mantıklı bir seçim.

Ford Motor’dan DEV Anlaşma!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Ford Motor