Bültenler

Ford Motor, Elektrikli Aracı F-150’nin Üretim Hedefini İki Katına Çıkardı

August 26, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Ford Motor, Elektrikli Aracı F-150’nin Üretim Hedefini İki Katına Çıkardı

Ford Motor (F), 2022 lansmanından önce elektrikli kamyoneti için lansman öncesi oluşan yüksek talep nedeniyle F-150 Lightning modelinin üretim hedefini iki katına çıkardı. Ayrıca şirketin planlarına aşina olan birkaç özel şahıs ve tedarikçiyle yapılan görüşmelerde, şirketin bu hedefe ulaşmak için 850 milyon dolar harcamayı planladığı belirtildi.

  • Sektör gözünden: Otomobil endüstrisindeki gözlemciler, bireysel tüketicilerin elektrikli araç modelleri için benzinle çalışan araçlarından vazgeçip vazgeçmeyeceklerine şüpheyle bakarken, ticari müşterilerin karbon ayak izlerini azaltmak için elektrikli kamyon ve kamyonet modellerine talep gösterdiklerini belirttiler.

Şirketin F-150 Lightning modeli için hedeflediği üretim planı kabaca şöyle:

  • 2022 için 15.000

  • 2023 için 55.000

  • 2024 için 80.000 (Eski hedef 40.000’di)

  • 2025 için 160.000’e yakın aracın üretimi planlanıyor.

Reuters’ın haberinde geçen kaynaklar, daha iyimser hedeflerin belirlenmesindeki neden olarak, aracın lansmanı öncesinde özellikle ticari müşterilerden gelen güçlü talebi gösteriyor.

  • Şirket yaptığı açıklamada; F-150 Lightning için gelen müşteri talebinden heyecan duyduklarını ve daha şimdiden 120.000 müşteri rezervasyonunun olduğunu belirtti.

Ayrıca bu yüksek müşteri talebine karşılık, yaşanan üretim kısıtlamalarını aşmanın ve bu talebi karşılamanın yollarını aramaya devam edeceklerini vurguladı.

🏃Bir Adım Gerisi

Bir süredir Ford ve diğer birçok küresel otomobil üreticisi, Avrupa ve Çin gibi bölgelerden gelen araç emisyonlarını azaltma yönündeki baskıların karşısında benzinle çalışan serilerini tamamen elektrikli araçlara kaydırmak için adeta yarışıyorlar.

Ford Motor (F) hisseleri son bir hafta içerisinde %2,82 yükseldi.

Ford Motor (F) hisseleri son bir hafta içerisinde %2,82 yükseldi.

Ford Motor; mayıs ayında 2030 yılına kadar araçlarını elektrikli hale getirme yönündeki (elektrifikasyon) harcamalarını üçte bir oranında artırarak 30 milyar doların üzerine çıkarma planlarını ve Güney Koreli elektrikli batarya üreticisi “SK Innovation” ile Kuzey Amerika’da iki fabrika açarak elektrikli araçlar için ortak bir batarya girişimi kurma planlarını açıklamıştı.

📍Bir Adım İlerisi

Ford Motor’un elektrikli araç segmentindeki ana stratejisi, Mustang Mach-E SUV, F-150 ve Transit minibüsü gibi en büyük markalarının gücünden yararlanmak olacak gibi gözüküyor.

👀Nasıl Etkiledi?
Hisseleri son bir aydır düşüşte olan ve %5,59 değer kaybeden Ford Motor, haber çıktıktan sonra son iki günde %3,45 artış göstererek 13,19 dolar seviyesine yükseldi.