Borsa Haberleri

Ford Motor, 3,5 Milyar Dolarlık Lityum Batarya Tesisi Kuracak

February 14, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Ford Motor, 3,5 Milyar Dolarlık Lityum Batarya Tesisi Kuracak

Pazartesi günü gazetecilere açıklamalarda bulunan Ford (F), Çinli batarya devi CATL ile iş birliği yaparak bir lityum demir fosfat (LFP) batarya tesisi kurmak için 3,5 milyar dolarlık bir yatırım planlarının olduğunu duyurdu.

● Otomobil üreticisine göre; Marshall, Michigan’daki yeni fabrika 2026’da üretime geçtiğinde 2.500 kişiyi istihdam edecek.

● Teknolojinin şirket içine çekilmesinin, tedarik zinciri açısından bakıldığında Ford’a fayda sağlaması bekleniyor. Dahası, LFP bataryalarının maliyetleri düşürmesi, nikel ve kobalt gibi madenlere bağımlılığı azaltarak üreticinin sürdürülebilirlik hedeflerini desteklemesi bekleniyor.

● CEO Jim Farley, “Ford’un elektrikli araç serisi büyük talep gördü. Müşterilere mümkün olduğu kadar çok Ford elektrikli araç sağlamak için Amerika Birleşik Devletleri’nde hem NCM hem de LFP bataryaları üretme girişiminde bulunan ilk otomobil üreticisi biziz.” ifadelerini kullandı. 

Ford Motor, 3,5 Milyar Dolarlık Lityum Batarya Tesisi Kuracak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha