Ford

Ford Motor 2024 için Güçlü Beklentileri Açıkladı

February 7, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Ford Motor 2024 için Güçlü Beklentileri Açıkladı

Ford Motor (F) elektrikli araç rekabetinin arttığı ve grevlerle mücadele ettiği 2023’ün ardından 2024 için oldukça umutlu.

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde gelirleri 46 milyar dolara yükselen şirketin otomotiv gelirleri de 43,02 milyar dolarla 40,12 milyar dolarlık konsensüsün oldukça üzerine çıktı. Otomotiv üreticisinin net kârı da bu dönemde 4,3 milyar dolar oldu.

Şirketin Ford Blue olarak bilinen geleneksel segmentinin düzeltilmiş kârı dördüncü çeyrekte bir önceki yıla göre yaklaşık 48% düşüşle 813 milyon dolara geriledi. Ford Pro ticari segmenti ise bir önceki yıla göre 25% artışla 1,81 milyar dolar kazandı. 

Ford’un Model e elektrikli araç birimi ekimden aralık ayına kadar olan dönem için 1,57 milyar dolar zarar açıkladı ve bu, 2022’nin dördüncü çeyreğindeki 631 milyon dolarlık zararın iki kat üzerinde bir rakam oldu.

2023’ün tamamı için Ford, 2022 beklentilerine paralel olarak 10,42 milyar dolar düzeltilmiş FAVÖK; bir önceki yıla göre 11% artışla 176,2 milyar dolar gelir ve bir önceki yıla göre 2,3 milyar dolar düşüşle 6,8 milyar dolar düzeltilmiş serbest nakit akışı açıkladı. Net kâr, 2022’deki 2,15 milyar dolarlık zarardan sonra artıya dönerek 4,33 milyar dolara yükseldi.

Şirketin geleneksel ve filo segmentindeki güçlü performansı, elektrikli araç birimindeki 4,7 milyar dolarlık zararın dengelenmesine yardımcı oldu.

Ayrıca içinde bulunduğumuz yıl için de toparlanma sinyalleri veren şirket, 2024’te FAVÖK gelirinin 10 ile 12 milyar dolar olmasını bekliyor. Bu tahmin, analistlerin 9 ile 11 milyar dolarlık beklentisinin üzerinde. Ford ayrıca, düzeltilmiş serbest nakit akışının 6 ile 7 milyar dolar aralığında geleceğini tahmin ediyor. 

Öte yandan Detroitli araç üreticisi hisse başına 0,15 dolarlık ilk çeyrek temettüsüne ek olarak hisse başına 0,18 dolarlık özel bir temettü açıkladı. Temettüler, 16 Şubat itibariyle kayıtlı olan hissedarlara 1 Mart’ta ödenecek.

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru United Auto Workers sendikasının geniş çaplı iş bırakma eylemlerinin ardından CFO John Lawler, şirketin Nisan 2028’de sona erecek olan anlaşma boyunca 8,8 milyar dolara mal olması beklenen yeni UAW sözleşmesi nedeniyle artan işçilik maliyetlerini dengelemenin yollarını aramaya devam ettiğini söyledi. 

Ford hâlihazırda çeşitli elektrikli araç ürünlerine yönelik harcamaları erteleme ya da kısma planlarını açıklamıştı.

Ford Motor 2024 için Güçlü Beklentileri Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Ford Motor