Borsa Haberleri

Ford İkinci Çeyrekte Yüksek Kazanç Bildirdi

July 28, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Ford İkinci Çeyrekte Yüksek Kazanç Bildirdi

Ford (F), Wall Street beklentilerini geride bırakmayı başaran ikinci çeyrek sonuçlarını bildirdi. Şirketin düzeltilmiş faaliyet geliri geçen yıla göre üç kattan fazla arttı. Otomobil devi, daha önce hissedarları için hazırladığı yatırım rehberini yineledi ve temettüsünü artıracağını söyledi ancak işten çıkarmalar hakkındaki soruları yanıtsız bıraktı. Yayınlanan raporların ardından şirketin hisselerinde artış yaşandı. Ford’un ABD’deki SUV ve crossover satışları, geçen yıla kıyasla ikinci çeyrekte 1,8%  oranında artış gösterdi. Ekonomik koşullara rağmen başarılı bir sonuç elde eden Ford, kaynaklarının önemli bir bölümünü elektrikli araç üretimine yöneltmeyi planlıyor. 

Otomobil Devinin Hisseleri 6%’nın Üzerinde Yükseldi

Ford, analist tahminlerini büyük oranda aşan üç aylık kazanç raporlarını yayınladı. Şirketin düzeltilmiş faaliyet gelirleri bir yıl öncesine göre üç kattan fazla artarak 3,7 milyar dolara yükseldi. Ayrıca otomobil devi, tüm yıl için üç aylık temettüsünü Covid-19 pandemisinden önce ödediği miktar olan 15 sent seviyesine çıkaracağını belirtti. Söz konusu raporun ardından Ford hisseleri 6%’nın üzerinde yükseldi. Şirket, geçen yıl vergi ve faiz öncesi kârının 1,1 milyar dolardan 3,7 milyar dolara sıçradığını söyledi. Ancak bu kazanca rağmen Ford’un 2021 yılındaki net geliri 667 milyon dolardı. Baş Finans Sorumlusu John Lawler, 2022 için 11,5 milyar dolar ile 12,5 milyar dolar faiz ve vergi öncesi kâr beklediklerini duyurdu.

Ford, Elektrikli Araç Üretimine Daha Fazla Yatırım Yapacak

Ford, önümüzdeki dönemde içten yanmalı üretimine ayırdığı üç milyar dolarlık kaynağı elektrikli araçlarda kullanmayı planlıyor. Şirket, 2023 yılından itibaren; eski içten yanmalı modelleri temsil eden Ford Blue, elektrikli araç ekibi Ford Model ve ticari araç operasyonu Ford Pro iş birimlerinin sonuçlarını raporlayacak. Ford geçen hafta, 2023’ün sonuna kadar yılda 600.000 elektrikli araç teslimi için gereken pil kaynaklarını sağladığını duyurdu. Ancak şirket, yeniden yapılanma süreçlerinde binlerce çalışanın işine son verileceği hakkındaki soruları yanıtsız bıraktı.

Ford İkinci Çeyrekte Yüksek Kazanç Bildirdi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı