Ford

Ford, Güçlü Ticari Birim Satışıyla Elektrikli Araç Kaybını Kapattı

April 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Ford, Güçlü Ticari Birim Satışıyla Elektrikli Araç Kaybını Kapattı

Detroitli araç devi Ford Motor (F), yılın ilk çeyreğinde elektrikli araç segmentinde kayıp yaşasa da kamyon ve diğer ticari araç satışlarındaki güçlü artışla Wall Street beklentilerini aşan rakamlar açıkladı.

Şirket ilk çeyrekte gelirlerini yıllık bazda 3% artırarak 42,78 milyar dolara taşıdı. Net kâr bir önceki yılın aynı dönemindeki 1,76 milyar dolardan bu yıl 1,33 milyar dolara gerilerken, şirketin 0,49 dolarlık düzeltilmiş hisse başına kârı ise 0,42 dolarlık konsensüsü aştı. 

Ford’un Ford Blue olarak bilinen geleneksel birimi, bir önceki yıla göre 66% düşüşle 905 milyon dolara gerileyen düzeltilmiş kâr bildirdi. Ford Pro ticari işletmesi, geçen yılın ilk çeyreğine göre 120% artışla 3,01 milyar dolar kazandı. Ford’un Model e elektrikli araç birimi ise ocak ayından mart ayına kadar olan üç aylık dönemde 1,32 milyar dolar zarar etti.

Ford Blue’daki kayda değer düşüş, şirketin yenilenen F-150 pikabının lansmanıyla ilgiliydi ve şirket, açıklanmayan kalite sorunlarını ele almak için çeyreğin büyük bir kısmında sevkiyatları durdurdu.

Ford CEO’su Jim Farley, sevkiyatın durdurulması sırasında yapılan ek kalite kontrolleri sayesinde şirketin “yaklaşık 12 geri çağırmadan” kaçındığını ve bunun da şirket için garanti maliyetlerini düşürmeye yardımcı olduğunu söyledi.

Farley bilanço görüşmesinde yaptığı açıklamada, “Uzun vadede göreceğimiz şey, bu yeni süreç nedeniyle daha az geri çağırma ve daha düşük garanti maliyetleri olacak. Ekibin ilerlemesinden ve kalitesinden gerçekten gurur duyuyorum ve daha yapacak çok şeyimiz var.” ifadelerini kullandı. 

Şirket, 2024 yılı için 10 milyar ile 12 milyar dolar aralığında düzeltilmiş faiz ve vergi öncesi kâr (FAVÖK) beklentisini korurken, sermaye harcaması beklentilerini hafifçe düşürdü ve yıl için düzeltilmiş serbest nakit akışı görünümünü yükseltti.

Otomobil üreticisi, daha önce 6 milyar ile 7 milyar dolar aralığındaki düzeltilmiş serbest nakit akışı beklentisini, şimdi 6,5 milyar ile 7,5 milyar dolar aralığına taşıdı. Şirketin sermaye harcamaları için tahminleri ise önceki 8 milyar ile 9,5 milyar dolar aralığından daha dar bir aralığa, 8 milyar ile 9 milyar dolar aralığına düştü.

Ford, Güçlü Ticari Birim Satışıyla Elektrikli Araç Kaybını Kapattı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Ford Motor