Borsa Haberleri

Ford, Elektrikli Pick-Up Modelinin Başlangıç Fiyatını İkinci Kez Artırıyor!

October 6, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Ford, Elektrikli Pick-Up Modelinin Başlangıç Fiyatını İkinci Kez Artırıyor!

 ● Ford (F), artan maliyetler ve tedarik zincirindeki sorunlar nedeniyle 2023 model elektrikli F-150 Lightning pick-up’ının başlangıç fiyatını 5.000 dolar yükseltiyor.

● 2023 Lightning Pro modelinin başlangıç fiyatı yaklaşık 11% artarak 51.974 dolar olacak. Bu rakam, aracın 2021 Mayıs dönemi fiyatı olan 39.974 dolara göre 30%’luk bir artış demek.

● E-posta ile paylaşılan açıklamada Ford, fiyatın bu şekilde değişmesinin sebebinin süregelen tedarik zinciri kısıtlamaları, artan malzeme maliyetleri ve diğer pazar faktörleri olduğunu açıkladı. Model yılına göre fiyatlandırmanın izlenmeye devam edileceği belirtildi.

● Ford’un, Lightning modeli başlangıç fiyatının 40.000 dolar civarında olacağı ve bu modelin pazardaki en uygun fiyatlı elektrikli araçlardan biri olacağı konusundaki açıklamaları büyük ses getirmişti. Wall Street, araçtan övgü dolu sözlerle bahsetmiş ve yatırımcıların elektrikli araç girişimlerine odaklandığı dönemde şirket büyük bir yükseliş trendine girmişti.

● Ancak AlixPartners tarafından bu yaz paylaşılan rapora göre, COVID-19 pandemisi döneminde kobalt, nikel ve lityum gibi kritik ham madde maliyetleri iki katın üzerinde artış gösterdi. Bu durum da Ford’un maliyetlerine eklenerek fiyat artışlarına sebep oldu diyebiliriz.

Ford, Elektrikli Pick-Up Modelinin Başlangıç Fiyatını İkinci Kez Artırıyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı