Ford

Ford, Elektrikli Otomobiller için Vites Artırıyor

May 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Ford, Elektrikli Otomobiller için Vites Artırıyor

Elektrikli otomobillerdeki yükseliş tam gaz devam ederken, Ford Motors (F) bu alanda öncü isimler arasında olmak amacıyla bir dizi anlaşmaya imza attı. Ford hisseleri, açılış öncesinde 0,5% yükseldi. 

1️⃣ Şirket, Albemarle (ALB) ile elektrikli otomobillerin önemli bir bileşeni olan bataryalar için yeni bir işbirliği açıkladı. 

Albemarle, Ford’un üreteceği 3 milyon elektrikli otomobil bataryaları için 100 bin metrik tonun üzerinde lityum hidroksit tedarik edecek. Beş yıllık işbirliğinin 2026’da başlaması beklenirken, ikili ayrıca lityum-iyon bataryaları çözümleri alanında da birlikte çalışacak.

2️⃣ Ford ayrıca, Quebec yerel yönetimi ve Livent Corporation’ın (LTHM) sahibi olduğu Nemaska Lithium ile de bir anlaşma yaptı. 

Bu anlaşmayla Ford’u ilk müşterisi yapan Nemaska, şirkete 11 yıllık bir süre boyunca lityum hidroksit de dahil olmak üzere çeşitli lityum ürünleri tedarik edecek. Anlaşma şartlarına göre, Nemaska Ford’a yılda 13 bin tona kadar lityum hidroksit teslim edecek. 

3️⃣ Pazartesi günü yapılan anlaşma duyurularının sonuncusu olmak üzere, Compass Minerals (CMP) Ford’a lityum tuzlu su geliştirme projesinden akü sınıfı lityum karbonat temin edecek. 

Anlaşmaya göre Compass Minerals, üretim başladıktan sonraki beş yıllık bir süre içinde Ford’a planlanan birinci faz akü sınıfı lityum karbonatın 40%’ını teslim edecek.

Ford, Elektrikli Otomobiller için Vites Artırıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Atom Finance, Seeking Alpha