Ford

Ford, Düşen Talep Sebebiyle F-150 Lightning Üretimini Kısacak

January 19, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Ford, Düşen Talep Sebebiyle F-150 Lightning Üretimini Kısacak

Ford Motor (F), elektrikli araçlara yönelik talebin yavaşlaması nedeniyle F-150 Lightning kamyonetinin üretimini azaltacağını açıkladı.

ABD’nin iki numaralı otomobil üreticisi, Michigan Rouge Elektrikli Araç Merkezi’ndeki üretimi 1 Nisan’dan itibaren tek vardiyaya indirecek. 

Söz konusu açıklama, elektrikli kamyonlara yönelik talebin yumuşadığının son işareti oldu. General Motors (GM) da ekim ayında Michigan’daki 4 milyar dolarlık elektrikli kamyon fabrikasının açılışını bir yıl ertelemişti.

Ford aralık ayında tedarikçilere, ocak ayından itibaren haftada yaklaşık 1.600 adet F-150 Lightning kamyonu üretmeyi planladığını söyledi. Önceki hedef 3.200 adet olarak belirlenmişti. 

Üretim kesintisi, Detroitli otomobil üreticilerinin, Biden Yönetimi’nin 2032’de tüm yeni araçların 67%’sinin elektrikli araç olmasıyla sonuçlanacak emisyon kurallarını uygulama kararına itiraz ettiği bir zamanda geldi.

Ford, Düşen Talep Sebebiyle F-150 Lightning Üretimini Kısacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters