Borsa Haberleri

Ford Bilançosu, UAW Grevlerinden 1,3 Milyar Dolar Darbe Aldı

October 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Ford Bilançosu, UAW Grevlerinden 1,3 Milyar Dolar Darbe Aldı

Ford Motor (F), ABD’de yaklaşık altı hafta süren ve şirkete toplamda 1,3 milyar dolara mal olan işçi grevinin sona ermesinin ardından faaliyetlerini yeniden yapılandırırken, Wall Street’in üçüncü çeyrek bilanço beklentilerini karşılayamadı.

Şirketin üçüncü çeyrekte düzeltilmiş hisse başına kârı 0,45 dolarlık beklentinin altında, 0,39 dolar olurken; otomotiv gelirleri de 41,18 milyar dolar gelerek 41,22 milyar dolar beklentiyi kaçırdı. 

Üçüncü çeyrekte Ford, bir yıl önceki 827 milyon dolar veya hisse başına 0,21 dolarlık zarardan 1,2 milyar dolar veya hisse başına 0,30 dolarlık net kâra ulaştı. 

Dönem içindeki toplam gelir, bir önceki yılki 39,39 milyar dolardan 11% artışla 43,8 milyar dolara yükseldi. Düzeltilmiş faiz ve vergi öncesi kâr (FAVÖK) ise yıllık bazda 22% artarak 2,2 milyar dolara yükseldi.

CFO John Lawler, 15 Eylül’de başlayan ve Ford’un yanı sıra General Motors (GM) ile Stellantis’i (STLA) de hedef alan United Auto Workers grevlerinin üçüncü çeyrekte yaklaşık 100 milyon dolar olmak üzere, bugüne kadar 1,3 milyar dolarlık üretim kaybına mal olduğunu söyledi. Grev nedeniyle şirketin şu ana kadar yaklaşık 80 bin araçlık üretim kaybı yaşadığını belirten Lawler, üretimi yeniden başlatmanın “muazzam miktarda iş” olacağını söyledi.

Ford Bilançosu, UAW Grevlerinden 1,3 Milyar Dolar Darbe Aldı

Ford’un Ford Blue olarak bilinen geleneksel ticari faaliyetleri bu çeyrekte 1,72 milyar dolar kazanırken, Ford Pro ticari segmenti 1,65 milyar dolar kazandı. Model e elektrikli araç birimi ise temmuz-eylül döneminde 1,33 milyar dolar zarar etti.

Lawler, şirketin Kentucky’deki bir elektrikli araç akü fabrikasının inşaatının ertelenmesi de dahil olmak üzere daha önce duyurulan elektrikli araç yatırımlarında yaklaşık 12 milyar dolarlık bir ertelemeye gideceğini söyledi. 

Artan hammadde ve işçilik maliyetlerinin yanı sıra elektrikli araç lideri, Tesla’nın (TSLA) neden olduğu fiyat baskısı nedeniyle araçlara olan talep beklenenin altında kaldı.

Lawler, “Elektrikli araçlara geçiş süreci devam ediyor. Biz de dahil olmak üzere sektörün beklediğinden daha yavaş olsa da benimseme artıyor. Bu süreçte gazlı, hibrid ve elektrikli araç üretimini, tüketicilerin isteklerine göre birçok şirketin yapamayacağı şekilde dengeleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ford Bilançosu, UAW Grevlerinden 1,3 Milyar Dolar Darbe Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Ford