Ford

Ford, 30 Bin Dolarlık Kârlı Bir Elektrikli Araç Planlıyor

Ford, 30 Bin Dolarlık Kârlı Bir Elektrikli Araç Planlıyor
Google News Icon Takip Et

Ford (F) CEO’su Jim Farley, Aspen’de yaptığı açıklamada Detroitli araç üreticisinin yaklaşık iki buçuk yıl içinde kârlı olacak 30 bin dolarlık tamamen elektrikli bir araç tanıtmaya hazırlandığını söyledi.

Farley, bir Ford ekibi tarafından geliştirilmekte olan araçla ilgili başka ayrıntı vermedi ancak ana rakiplerinin BYD (BYDDY) gibi Çinli otomobil üreticileri ve ABD’nin elektrikli araç lideri Tesla (TSLA) olmasının beklendiğini söyledi.

Farley, Ford’un tarihsel olarak şirket için gazla çalışan motorları olan daha büyük tamamen elektrikli kamyonlar ve SUV’lar yerine ilk kez daha küçük elektrikli araçlara odaklandığını söyledi. Çünkü CEO’ya göre büyük elektrikli araçlar “asla para kazanmayacak:

Kârlı bir elektrikli araca ulaşmak için radikal bir değişiklik yapmak zorundasınız. Yapmamız gereken ilk şey, tüm sermayemizi gerçekten daha küçük, daha uygun fiyatlı elektrikli araçlara yönlendirmek. Şu anda bulduğumuz görev döngüsü buna gerçekten uyuyor. Bu büyük, devasa, muazzam elektrikli araçlar asla para kazanamayacaklar.

Ford bu yılın başlarında Kanada’daki bir fabrikada büyük bir SUV üretimi planlarını 2025’ten 2027’ye ertelediğini açıklamıştı. Ayrıca kod adı “T3” olan yeni nesil bir pikap üretim planlarını da 2025 sonundan 2026’ya ertelemişti. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC