Borsa Yorumları

Fonların Tercih Ettiği Çinli Hisseler

January 13, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Fonların Tercih Ettiği Çinli Hisseler

Profesyonel yatırımcılar, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin başarıyla yeniden açılacağı konusunda iyimser bir duruş sergileyerek değeri düşmüş hisselere yöneliyor ve Çinli hisseler bir kez daha borsa yatırım fonlarının gözdesi gibi görünüyor.

Morgan Stanley’nin verilerine göre kasım ayının başından bu yana geçen on haftanın sekizinde, borsa yatırım fonları istikrarlı ve net bir şekilde Çinli hisseleri satın almaya devam etti. Veriler, bu alış dalgasının çok etkileyici olduğunu ve 2022’nin ilk 10 ayındaki satış miktarının 70%’ine ulaştığını gösteriyor.

ABD hisselerinin pandemideki düşük seviyelerden gerçekleştirdiği muazzam geri dönüşün ardından borsa yatırım fonları aynı senaryonun, Sıfır Covid kontrollerinin çoğunu kaldırarak pandemi öncesindeki “normale” dönmeye çalışan Çin’de de yaşanacağını düşünüyor.

65 adet Çinli ADR’yi takip eden Invesco Golden Dragon China ETF, yılın başından bu yana 17% ve sadece kasım ayının başında itibaren 68% değer kazandı.

Morgan Stanley’den yapılan açıklamada kasım ayından beri gerçekleşen borsa yatırım fonu alım aktivitesinin 80%’inin Çin’le ilgili “long” pozisyonlar, 20%’sinin ise kısa vadeli tahvil alımı olduğu belirtildi.

Enfeksiyon oranındaki artış nedeniyle Çin, Covid kısıtlamalarını geri çekmesinin ekonomideki meyvelerini toplamaya henüz başlamadı. İşlem yapmakta erken davranan yatırımcılar, Çin ekonomisinin daha derin ancak daha kısa bir aksama yaşayacağını tahmin ediyor.

Çin yönetimi 7 Aralık’ta ülke içi seyahatlerde test zorunluluğunu ve sağlık kodu kontrollerini kaldırmıştı. Pekin’in 1,4 milyar insanı virüsten korumayı amaçlayan sıfır-Covid politikası aynı zamanda ekonomik faaliyetleri sınırladı ve Çin’in dış dünyayla bağlantısının kopmasına neden oldu.

Covid’in önümüzdeki mart ayından itibaren tamamen geride kalabileceğine inanan Hu’ya göre, metro yolcu hacmi ve iç hatlar uçuş yolcu yoğunluğu gibi veriler, Çin’in ilk şoku süratle atlatmakta olduğunu gösteriyor.

UBS Global Wealth Management yatırım kurulu başkanı Mark Haefele, ilk Covid şokundan kaynaklanan ekonomik hasarın 2022’nin son çeyreğinde ve 2023’ün ilk çeyreğinde yoğunlaşacağına inanıyor.

Stratejist; tüketim, internet, ilaç ve tıbbi ekipman, ulaşım ve üretimde kullanılan varlıklar gibi alanlarda önümüzdeki 12 ay boyunca yeniden açılıştan kazanç sağlayacak olan isimleri tercih ettiğini belirtti.

Bu yıl en çok kazanan Çinli ADR’ler, her biri 50%’den fazla ralli yapan Dada Nexus (DADA), Lexinfintech (LX), Kaixin (KXIN) ve EHang Holdings (EH). E-ticaret devi Alibaba (BABA) 2023’te şimdiye kadar 28%’lik bir ralli yaparken, elektrikli araç üreticisi Nio (NIO) ise 18% yükseliş kaydetti.

Fonların Tercih Ettiği Çinli Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC