Analist Notları

Fon Kategorilerinde Para Giriş Çıkışları: Para Piyasası Fonlarına Büyük İlgi

Fon Kategorilerinde Para Giriş Çıkışları: Para Piyasası Fonlarına Büyük İlgi
Google News Icon Takip Et

Geçtiğimiz bir ay içinde, bazı yatırım fonları aktif büyüklüklerini artırırken, diğerleri de küçüldü. Peki, yatırımcı sayılarındaki değişim ne yönde oldu? 

TEFAS verilerine göre paranın hangi fon gruplarına kaydığını ve aylık getirisiyle öne çıkan fonları inceledik.

Sonuçlara birlikte göz atmaya ne dersin? 🔍

Aylık Büyüklüğü Artan Fon Türleri

🟢 Para Piyasası Fonları

Politika faizinin artış süreci ile beraber mevduat faizleri de yükseldi. Güncel olarak 50% civarında yıllık mevduat faizinin bulunduğu bu dönemde yatırımcılar gözlerini para piyasası fonlarına çevirdi. 

Geçen ay 431,09 milyar TL olan para piyasası fonlarının toplam değer büyüklüğü 23,3% artışla 532,28 milyar TL’ye ulaştı. Yatırımcı sayısı ise 2,88 milyon kişiden 2,3% artışla 2,95 milyon kişiye yükseldi.

Geçen hafta baktığımız aylık analize göre yatırımcı büyümesindeki ivme kayba uğrarken  toplam fon büyüklüğünde de yavaşlama meydana gelmiş gibi duruyor.  

Özellikle mevcut ekonomi yönetimi tarafından parasal sıkılaşmanın devam edeceğine yönelik açıklamalar para piyasasına olan ilginin sürekli olarak artmasına sebep olmaya devam ediyor. 

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Para Piyasası Şemsiye Fonları

 • PPN – Nurol Portföy Para Piyasası Fonu
 • PPT – Atlas Portföy Para Piyasası Fonu
 • PPZ – Azimut Portföy Para Piyasası 

🟢 Fon Sepeti Şemsiye Fonları

Fonlara ilginin arttığı bu dönemde, farklı fonlardan sepet yapmak isteyen yatırımcılar fon sepeti fonlarına karşı büyük ilgi göstermiş gözüküyor. 

Geçen ay 65,04 milyar TL olan toplam fon değeri 6,5% artışla 69,28 milyar TL’ye yükseldi. Yatırımcı sayısı ise 571.548 yatırımcıdan 1,2% artışla 692.285 yatırımcıya yükseldi.

Geçen hafta baktığımız aylık fon büyüklüklerinde ve yatırımcı sayısındaki ivmenin yavaşladığını görmek mümkün. Hisse senedi piyasasında son 1 ayda yaşanan volatilite buradaki ivmeyi yavaşlatmış olabilir.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Fon Sepeti Şemsiye Fonları

 • TEJ – Azimut Portföy Teknoloji Fon Sepeti Fonu
 • AES – Ak Portföy Petrol Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu 
 • OJT – QNB Finans Portföy Teknoloji Fon Sepeti Fonu 

🟢 Katılım Şemsiye Fonları

Katılım şemsiye fonları; faize dayalı olmayan ve portföyü devamlı olarak katılma hesapları, kira sertifikaları, altın ve diğer kıymetlere yatırım yapan fon türü olarak öne çıkıyor. 

Özellikle faiz hassasiyeti olan yatırımcıların seçtiği bu fon türünde geçen ay 89,25 milyar TL olan fon büyüklüğü, bu ay 9,06% artış göstererek güncelde 97,34 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Geçen ay 642.148 yatırımcısı bulunan bu fonların güncel olarak 654.795 yatırımcısı bulunuyor.

Geçen hafta baktığımız aylık fon büyüklüğü değişimlerine göre hem yatırımcı sayısındaki büyüme hem de fon büyüklüğündeki ivme kısmen yavaşlamış olsa da katılım fonlarına olan ilgi günden güne büyüyor.

Sen de faize dayalı olmayan bu fonlara yatırım yapmak istersen senin için son 1 ayda en çok kazandıran katılım şemsiye fonlarını listeledik. 👈

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Katılım Şemsiye Fonları

 • NJY – Nurol Portföy Birinci Katılım Fonu
 • KTJ – Kuveyt Türk Portföy Teknoloji̇ Katılım Fonu
 • EKF – Qinvest Portföy Kira Sertifikası Katılım (TL) Fonu 

🟢 Hisse Senedi Şemsiye Fonları

Hisse senedine yatırım yapmak isteyen fon yatırımcılarının yöneldiği hisse senedi şemsiye fonlarına ilgi devam ediyor. Fakat hisse senetlerine vergi gündemiyle beraber düşen piyasa sonrası geçen haftanın aylık verilerine göre ivmenin yavaşladığını görüyoruz.

Bu fonların geçen ay 163,95 milyar TL olan toplam büyüklüğü bu ay 7,62% yükselişle 176,45 milyar TL’ye ulaştı. Yatırımcı sayısı ise 1 ayda 1,97 milyondan 5,49% artışla 2,08 milyon seviyesine ulaştı.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Hisse Senedi Şemsiye Fonları

 • BIH – A1 Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu
 • AFA – Ak Portföy Amerika Yabancı Hisse Senedi Fonu
 • TI2 – İş Portföy Hisse Senedi Fonu 

🟢 Değişken Şemsiye Fonları

Emtia, bono, hisse senedi gibi araçlarla portföyünü çeşitlendirmek isteyen yatırımcılara biçilmiş kaftan olan değişken fonlar, son bir ayda 3,47% büyüme göstererek büyüklüğünü 67,17 milyar TL’den 66,69 milyar TL’ye yükseldi. Bu fonların yatırımcı sayısı ise 667.707 kişiden 0,07% düşüşle 666.966 kişiye geriledi.

Değişken fonların hem yatırımcı sayısındaki ivme hem de net para girişleri geçen haftanın aylık verilerine göre negatif seyretmeye devam ediyor. Özellikle emtialarda yaşanan durgunluk bu fonları etkilemiş gibi görünüyor. 

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Değişken Şemsiye Fonları

 • BVV – BV Portföy Teknoloji Değişken Fon
 • HOA – HSBC Portföy Teknoloji Değişken Fon
 • TBE – TEB Portföy Sağlık ve Biyoteknoloji Değişken Fon

🟢 Borçlanma Araçları Şemsiye Fonları

Devlet tahvil ve bonolarının yükseldiği ve yüksek mevduat faizinin olması borçlanma araçları fonlarına yüksek rağbet gösterilmesine sebep olmuştu. 

Özellikle son zamanlarda yabancıların carry trade amaçlı tahvillere yöneldiğini gördük. Fakat burada ilginç bir istatistik mevcut.

Yabancılar carry trade yapmak için tahvillere giriş yaptıktan sonra tahvil faizleri son 1 ayda düşüş gösterdi.

Buna rağmen borçlanma araçları şemsiye fonlarına rağbet aylık verilere göre artmaya devam ediyor.

Borçlanma araçları şemsiye fonlarının toplam değerlerine baktığımızda aylık olarak, geçen ay 77,14 milyar TL olan toplam değeri güncel verilere göre 0,09% artarak 77,86 milyar TL’ye yükseldi

Aylık yatırımcı sayısında ise önemli bir değişim gözükmedi. Yatırımcı sayısı 1.23 milyon kişide kalmaya devam ediyor.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Serbest Şemsiye Fonları

 • TZT– Ziraat Portföy Borçlanma Araçları (TL) Fonu
 • NJR– Nurol Portföy Birinci Borçlanma Araçları Fonu
 • AHU– Atlas Portföy Birinci Özel Sektör Borçlanma Araçları Fonu 

🟢 Serbest Şemsiye Fonları

Sadece nitelikli yatırımcıların bulunabildiği ve yatırım yapılacak menkul kıymetler için sınırı bulunmayan serbest şemsiye fonlarının fon toplam değeri 1,56 trilyon TL’den 1,62 trilyon TL’ye %0,37 yükseldi. Ayrıca yatırımcı sayısıda 6,5% arttı.

Kurban bayramından önceki verilere baktığımızda aktif büyüklüğü azalan fon kategorilerinde olan serbest fonlara inanılmaz bir yoğun ilgi başlamış görünüyor. Özellikle hisse senetlerinin bu denli volatil bir ortamda serbest fonlara para girişleri dikkat çekmeye devam edebilir.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Serbest Şemsiye Fonları

 • GKS – İnveo Portföy İkinci Serbest Fonu
 • DFI – Atlas Portföy İkinci Serbest Fon 
 • DDA – Deniz Portföy Bankacılık Sektörü Hisse Senedi Serbest Fon 

Aylık Büyüklüğü Azalan Fon Türleri

🔴 Karma Şemsiye Fonları

Yatırımlarını çeşitlendirmek isteyen yatırımcıların borçlanma aracı, altın, hisse senedi gibi en az 2 yatırım aracını kullanarak, fon toplam değerinin en az 20% en fazla ise 80%’ini bir yatırım aracında değerlendiren fon grubu olan karma şemsiye fonlarının büyüklüğü 0,06% azalış göstererek 4,98 milyar TL’den 4,95 milyar TL’ye geriledi. Yatırımcı sayısı ise 229.328 kişiden 0,03% azalışla 228.494 yatırımcıya düştü.

Geçen haftaki aylık verilere göre düşüş yönlü ivmelenmede hafif yönlü bozulma olsa da hala para çıkışlarının devam ettiğini görebiliyoruz. Düşüş yönlü trendin kırılmasında para girişlerinin artmasından kaynaklı değil baz etkisinden kaynaklı olduğunu belirtmekte de fayda var.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Karma Şemsiye Fonları

 • IJP – İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon 
 • ITP – İş Portföy Teknoloji Karma Fon
 • IVY – İstanbul Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon

🔴 Kıymetli Madenler Şemsiye Fonları

Özellikle son 1 senede altın ve diğer kıymetli madenlerin yükselmesiyle beraber popüler olan fon grubunun, son bir ayda büyüklüğü 5,5% azalışla 60,41 milyar TL’den 57,06 milyar TL’ye geriledi. 

Son 3 ayda altındaki sınırlı hareket ve Dolar/TL kurundaki sınırlı yükselme yatırımcı sayısının 518.614’den 2,4% azalarak 505.773’e gerilemesine neden oldu.

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirmesi ve FED’den faiz indirimi beklentisinin güçlenmesiyle beraber kıymetli madenlerde olası bir yükseliş ihtimali karşısında kıymetli madenler şemsiye fonlarında aşağı yönlü ivmenin yavaş yavaş kırılmaya başladığını görüyoruz.

Sen de kıymetli madenler şemsiye fonlarına yatırım yapmak istersen senin için son 1 ayda en çok kazandıran fonları aşağıda listeledik. 👇

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Kıymetli Madenler Şemsiye Fonları

 • UP1 – ÜNLÜ Portföy Altın Fonu
 • ICA – ICBC Turkey Portföy Altın Fonu
 • YKT – Yapı Kredi Portföy Altın Fonu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TEFAS