Tesla

Fiyat Savaşları Devam Ediyor: Tesla Artırıyor: XPeng Düşürüyor

Mart 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Fiyat Savaşları Devam Ediyor: Tesla Artırıyor: XPeng Düşürüyor

Hibrit araçların yeniden popülerliğini kazanmasının yanı sıra öngörülen talep artışını koruma konusunda zorlanan elektrikli araç üreticileri, fiyat savaşlarına devam ediyor. 

ABD’nin önde gelen elektrikli araç üreticisi Tesla (TSLA), 1 Nisan’dan itibaren ABD’de satışa sunulan Model Y araçlarının fiyatını 1.000 dolar artıracağını açıkladı. 

Elektrikli araç devinin internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, yeni artışlarla Model Y’nin arkadan itişli ve uzun menzilli modelleri sırasıyla 43 bin 990 dolar ve 48 bin 990 dolara satışa sunulacak. 

Tesla, Avrupa ve Çin’de fiyatları düşürdükten yaklaşık bir ay sonra şubat ayında ABD’de bazı Model Y otomobillerinin fiyatlarını geçici olarak düşürmüştü.

CEO Elon Musk, şubat ayında X platformunda yer alan ve Tesla’nın fiyatların mart ayında artacağını söyleyen bir gönderisine yanıt olarak “Bu, üretimin temel ikilemidir: fabrikaların verimlilik için sürekli üretime ihtiyacı vardır ancak tüketici talebi mevsimseldir.” yanıtını vermişti. 

Öte yandan Pasifik’in diğer tarafında XPeng (XPEV), Çin’de artan rekabet karşısında konumunu korumak için daha düşük fiyatlı elektrikli araçlar duyurmaya hazırlanıyor. 

Şirketin resmi WeChat hesabından yapılan açıklamaya göre, Xpeng Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su He Xiaopeng, Pekin’de düzenlenen bir sektör etkinliğinde şirketin önümüzdeki ay içinde piyasaya sürülecek modellerini 14 bin dolar ile 21 bin dolar (100 bin yuan ile 150 bin yuan) aralığında fiyatlandıracağını söyledi. 

Bu rakam, premium elektrikli araç üreticilerinin genellikle araçlarını fiyatlandırdığı 28 bin ile 42 bin dolar aralığına göre oldukça düşük. 

Çin’in elektrikli araç pazarındaki rekabet, pazar lideri BYD’nin (BYDDY) daha derin bir fiyat indirimi turuna öncülük etmesiyle, şirketlerin fiyatları düşürmek için peş peşe hamleler yapmasına yol açtı. 

Xpeng, adını vermediği marka altında, her biri farklı seviyelerde akıllı sürüş özelliklerine sahip modelleri art arda tanıtacağını söyledi. Yeni markanın “gençler için ilk yapay zekâ destekli sürüş aracını” yaratmaya odaklandığı belirtildi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters1, 2

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti