Borsa Haberleri

Fitch’ten Türkiye için Kur ve Faiz Tahmini

Fitch’ten Türkiye için Kur ve Faiz Tahmini
Google News Icon Takip Et

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Türkiye ekonomisi ve uygulanan ekonomi programına ilişkin olarak bilgiler verdi.

Morales, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sıkı parasal duruşu sürdürmekte “kararlı” olduğunu düşündüklerini kaydederek “TCMB’nin ana politika faizini sadece yıl sonunda 250 baz puan indirmesini bekliyoruz. Politika yapıcıların önündeki zorluk, enflasyonu benzer ülkelerle karşılaştırılabilir seviyelere indirmek için genel olarak sıkı bir politika duruşunu uzun bir süre devam ettirmektir” dedi.

Dolar/TL Tahmini

Morales, dolar/TL kuruna ilişkin olarak tahminlerini de paylaştı. Cnbc-e’ye konuşan Morales, TL’nin kademeli olarak değer kaybetmesini ve yılı “muhtemelen” 36 seviyesinde tamamlayacağını öngördüklerini belirterek şöyle devam etti:

“Sıkı para politikası duruşu beklentisi, daha tutarlı maliye ve gelir politikaları, seviye ve kompozisyon açısından daha güçlü uluslararası rezervler, dış finansmana erişim ve azalan cari açık ile desteklendiğinde, TL’de önceki yıllarda olduğu gibi keskin bir değer kaybı beklemiyoruz. Görüşümüze göre, politika duruşu beklentileri çıpaladığı ve lira varlıkların cazibesini desteklediği için, TL’nin kademeli değer kaybı enflasyonla mücadele patikası için bir engel teşkil etmemelidir

Gri Liste Değerlendirmesi

Morales, Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından gri listeden çıkarılması kararını da değerlendirdi. Morales, Türkiye’nin gri listede olmasının yerel bankalar için dış finansmana erişim veya muhabir ilişkileri açısından ölçülebilir bir olumsuz etkisi olmadığını değerlendirdiklerini vurgulayarak şöyle dedi:

“Devlet ve bankalar da dahil olmak üzere Türk kuruluşlarının finansmana erişim koşullarını olumsuz etkileyen ana faktörlerin ve 2021-2022’de sınırlı sermaye girişlerinin, artan politika belirsizliği ve düşük faiz oranlarına odaklanan önceki politika karışımından kaynaklanan potansiyel makroekonomik ve finansal istikrar riskleriyle ilgili olduğuna inanıyoruz.”

FATF kararının, 2023 genel seçimleri sonrasında daha geniş politika normalleşme süreci bağlamında değerlendirilebileceğini belirten Morales, “Türkiye’nin daha geleneksel makroekonomik politikaları benimsemesinden bu yana uluslararası yatırımcıların sektöre olan güvenini yeniden kazandığına işaret ettiğini belirtmiştik. Halen yüksek olan fonlama maliyeti ve bankaların genel olarak yeterli sermaye ve YP likidite tamponları göz önüne alındığında, Türk bankaları fırsatçı bir şekilde piyasaya girmeye devam edecek gibi görünüyor.” diye konuştu.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Cnbc-e