Borsa İstanbul

Fitch’ten Türkiye için Enflasyon Tahmini!

April 5, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Fitch’ten Türkiye için Enflasyon Tahmini!

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Türkiye’ye ilişkin enflasyon tahmininde bulundu. Fitch, Türkiye’de enflasyonunun 2024’te ortalama 58%, 2025’te ise 29% olacağı öngörüsünde bulundu

Fitch ayrıca Türkiye’de iştirakleri olan Körfez İşbirliği Konseyi bankalarının Türkiye’nin makroekonomik uyumundan, daha geleneksel ve tutarlı ekonomi politikalarına geçişinden faydalanması gerektiğini belirtti.

Fitch’e göre enflasyonun gerilemesi, bağlı ortaklıkların net parasal kayıplarını azaltacak ve TL’deki daha yavaş değer kaybı, para çevrimi kayıplarından kaynaklanan olumsuz sermaye etkisini azaltacak.

Körfez İşbirliği Konseyi bankalarının Türk iştiraklerinin 2023 yılında net parasal zararı 2,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.  

Açıklamada, “Türkiye TÜFE ortalamalarının 2024’te 58% ve 2025’t 29% olacağını varsayarsak, net parasal kaybın 2024’te yaklaşık 2,8 milyar dolara çıkmasını, ardından 2025’te yaklaşık 1,4 milyar dolara düşmesini bekliyoruz. Enflasyondaki düşüş, en azından beklentilerimizle aynı doğrultuda olursa ve 2025’ten sonra da devam ederse, Körfez İşbirliği Konseyi bankaları muhtemelen 2027’den itibaren hiperenflasyon raporlamasını kullanmayı bırakacak” denildi.

Fitch'ten Türkiye için Enflasyon Tahmini!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomim